Watykan wydał dokument zachęcający do szczepień przeciw COVID-19. Stwierdzono w nim, że zapewnienie szczepionek całej populacji stanowi konieczność na drodze do „odrodzenia” społeczeństw.
Dykasteria ds. Promowania Integralnego Rozwoju Ludzkiego kierowana przez kard. Petera Turksona opublikowała 15-stronicowy dokument noszący osobliwy tytuł „Zestaw ratunkowy dla przywódców kościelnych” (Resource Kit for Church Leaders). Dokument afirmuje szeroko zakrojone kampanie szczepień i wyraźnie stwierdza, że bez nich nie nastąpi odrodzenie życia społecznego.
Dykasteria zachęca duchownych do „pomocy w dzieleniu się i wzmacnianiem przekazów na temat znaczenia szczepień, odpowiedzialności za przyjmowanie szczepionek na COVID-19, kiedy jest to klinicznie możliwe oraz o potrzebie zapewnienia wszystkim sprawiedliwego i rzetelnego dostępu do tych szczepionek”. W dokumencie stwierdzono, że szczepienia nie są moralnym obowiązkiem dlatego powinny pozostać dobrowolne. Natomiast sytuacja pandemii wymaga troski nie tylko o swoje zdrowie, ale o dobro wspólne, ochronę którego mają zapewnić powszechne szczepienia „zwłaszcza w celu ochrony najsłabszych i najbardziej narażonych”.
Wesprzyj nas już teraz!
Natomiast ci, którzy z powodu sprzeciwu sumienia nie chcą poddać się szczepieniu, mając na względzie np. wykorzystanie w procesie produkcji szczepionek linii komórkowych pozyskanych od dzieci zabitych wskutek aborcji, „muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby za pomocą innych środków profilaktycznych i odpowiedniego zachowania nie stać się nośnikami przenoszenia czynnika zakaźnego”.
Dokument w osobnym rozdziale porusza także aspekty medyczne całego procesu, stwierdzając m.in. że „szczepionki są bezpieczne, a skutki uboczne zwykle niewielkie i tymczasowe, takie jak ból ramienia lub łagodna gorączka”. Natomiast poważne przypadki niepożądanych skutków ubocznych należą do „ekstremalnej rzadkości”. Istnieją również doniesienia o „nie zagrażających życiu reakcjach alergicznych” na specyficzne szczepionki przeciw COVID-19. Szybkość opracowania i dopuszczenia do obiegu preparatów nie stanowi w opinii Dykasterii powodu do obaw.
„Zestaw ratunkowy” stwierdza również, że „potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, jak nowe warianty koronawirusa mogą wpływać na skuteczność istniejących szczepionek przeciw COVID-19”. Osoby zaszczepione, z racji dalszej możliwości transmisji koronawirusa powinny nadal przestrzegać zasad dezynfekcji i dystansu społecznego. Ponadto, „Jest za wcześnie, aby wiedzieć, czy szczepionki COVID-19 zapewnią długotrwałą ochronę. Po tym jak szczepionki są wprowadzane na całym świecie, a badania są kontynuowane, będziemy mogli dowiedzieć się więcej”.
Rozważaniom watykańskiej dykasterii towarzyszy przekonanie, że ryzyko związane z rozprzestrzenianiem koronawirusa znacznie przewyższa ryzyko konsekwencji niepożądanych odczynów poszczepiennych. Portal Life Site News komentując watykański dokument zauważa, że brakuje w nim ujęcia pandemii w szerszym kontekście; z perspektywy wiary, sakramentów, nadprzyrodzonych obowiązków duchowieństwa, czy też refleksji na temat swobód obywatelskich.
Wreszcie „Zestaw ratunkowy dla przywódców kościelnych” omawia niezgodne z oficjalnym nurtem ujęcia pandemii, zalecając przy tym zaufanie wobec…skompromitowanej nieudolnością w reakcji na wybuch pandemii WHO. „Podobnie jak wirus, dezinformacja może się szybko rozprzestrzeniać. Jest również szkodliwa i komplikuje działania związane z reakcją na pandemię COVID-19. Dlatego należy zwrócić się do zaufanych źródeł (…), takich jak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowa Organizacja Zdrowia (…) i zaprzestać udostępniania niezweryfikowanych informacji pochodzących z wątpliwych źródeł” – zaleca papieski zespół ekspertów.
Źródło: dorzeczy.pl / lifesitenews.com
PR