23 czerwca 2021

Watykan protestuje przeciwko prawu o „homotransfobii”. Sprawa jest niezwykle poważna

(fot. torange.biz)

Stolica Apostolska ostrzega przed forsowanym we Włoszech kontrowersyjnym projektem prawa o tak zwanej homotransfobii. Szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher złożył notę werbalną w tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych. Zdaniem Watykanu przyjęcie tak zwanego prawa Zan naruszałoby umowę o rewizji konkordatu.

         Włoskie media zwracają uwagę na bezprecedensowy charakter takiego kroku ze strony watykańskiej dyplomacji. Jego znaczenie wyjaśnia Radiu Watykańskiemu prof. Cesare Mirabelli, były prezes włoskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Umowa o rewizji konkordatu zapewnia Kościołowi prawa, które gwarantuje już sama konstytucja. Jest to jedynie wzmocnienie praw konstytucjonalnych. W szczególności chodzi tu o wolność edukacji, wolność sprawowania urzędu nauczycielskiego w Kościele, a także wolność wyrażania swoich myśli w słowie, na piśmie, a także za pośrednictwem innych środków. Są to wolności, które w pewnym zakresie są zagrożone przez projekt nowego prawa Zan – powiedział papieskiej rozgłośni prof. Mirabelli. – Nie chodzi tu więc o zakwestionowanie ochrony pewnych kategorii osób, bo jest to wybór polityczny, do którego państwo ma prawo. Nie chodzi tu o ingerencję w uchwalanie prawa, ale o ostrzeżenie, że niektóre aspekty prawa byłyby szkodliwe i sprzeczne ze zobowiązaniami podjętymi przez państwo – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Watykan obawia się, że nowa ustawa może być wykorzystywana przeciwko Kościołowi. Swoje wsparcie zaoferowali politycy Matteo Salvini i Silvio Berlusconi. Z kolei lewicowy polityk Enrico Letta zadeklarował, że chce pośredniczyć w negocjacjach między Kościołem a włoskim rządem, zapewniając, że nowa ustawa nie doprowadzi do prześladowania Kościoła ze względu na jego niechęć zaakceptowania państwowych definicji tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.

Jak podkreślają komentatorzy, Stolica Apostolska nigdy jeszcze nie wykorzystała możliwości złożenia nowy werbalnej w rządzie Italii, co podkreśla wagę, jaką przykłada do tej sprawy.

Źródła: Vaticannews.va, catholicarena.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram