Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ wezwał władze państwowe do poszanowania praw rodzicielskich. Stanowisko Watykanu stanowi odpowiedź na szereg niepokojących posunięć.
Reprezentant Stolicy Apostolskiej wskazał na niepokojący trend ograniczania praw rodziców w imię rozszerzania kompetencji państwa. „W związku z tym ważne jest, by naturalny i zasadniczy związek między rodzicami a dziećmi był potwierdzany i wspierany a nie osłabiany”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreśla duchowny, według chrześcijańskiej perspektywy, prawo do kształcenia i wychowywania przysługuje zasadniczo rodzicom, którzy wspierani są w tej misji przez instytucje religijne i wspólnoty lokalne. W wykonywaniu tych zadań instytucje publiczne i polityka państwowa powinna odgrywać jedynie pomocnicze, uzupełniające role. W tym też kontekście, państwo „powinno respektować edukacyjne decyzje rodziców i zapobiegać próbom ideologicznej indoktrynacji”.
„Jak potwierdza to prawo międzynarodowe, państwa powołane są do poszanowania wolności rodziców, wybierających dla swoich dzieci szkoły inne niż publiczne w celu zapewnienia wychowania zgodnego z ich przekonaniami”. Prawo do samodzielnego kształcenia lub do posyłania dzieci do szkół katolickich musi być respektowane przez władze. Autonomia wychowania, zwłaszcza w wymiarze moralnym i religijnym, nie może być naruszana przez władze.
Uwagi te miały miejsce przed 45 posiedzeniem Komisji Ludności i Rozwoju ONZ. W ostatnim czasie fundamentalne prawa rodziców do wychowania bywają coraz wyraźniej naruszane w krajach Zachodu jak i w krajach rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych coraz wyraźniej widać tendencje do ideologizacji państwowej edukacji. Wprowadza się „genderowy” program nauczania, promuje się otwartość i akceptację wobec homo- i transseksualizmu. W Brazylii nowe prawo penalizuje nauczanie dzieci w domu, ponieważ homeschooling „obraża Konstytucję”.
Źródło: lifesitenews.com
mat