Archidiecezja Rio de Janeiro otrzymała od Watykanu 5 milionów dolarów wsparcia na spłacenie zobowiązań po ostatnich Światowych Dniach Młodzieży. Archidiecezji udało się zmniejszyć zadłużenie po tej imprezie z 38 do 18 milionów dolarów.
Ze względu na dotąd nieuregulowane zobowiązania związana z organizacją ŚDM kuria metropolitarna już sprzedała niektóre nieruchomości. Taki los stał się udziałem Domu Biednych im. Matki Bożej z Copacabana, sprzedanego za 46 milionów reali – informował dziennik „Folha de S. Paulo”. A to dopiero początek. Parafian zachęca się do składania specjalnych datków mających pomóc organizatorom. Prowadzi się także sprzedaż materiałów związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale i w tym przypadku wpływy są niższe od przewidywanych.
Wesprzyj nas już teraz!
Nie jest to odosobniony przypadek, z długami borykają się także organizatorzy poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Imprezy te były równocześnie dofinansowywane ze środków publicznych, wzbudzając debatę nad stanem budżetu i relacjami państwo-kościół. W Brazylii opinia publiczna została poinformowana, że władze lokalne, miejskie i centralne wydały z publicznych środków 50 milionów dolarów na zabezpieczanie imprezy, 10 milionów na dofinansowanie transportu. Organizatorzy zwrócili się dodatkowo z prośbą o kolejnych 13 milionów dolarów wsparcia, którego nie otrzymali.
W trakcie przygotowań podkreślano, że impreza w Rio de Janeiro stworzy 20 tysięcy miejsc pracy a uczestnicy ŚDM zostawią co najmniej 220 milionów dolarów. Nieuregulowane dotąd zobowiązania organizatorów względem zaangażowanych podmiotów gospodarczych wynoszą dziś 18 milionów dolarów.
Jak w przypadku Światowych Dni Młodzieży w Madrycie wskazywała dziennikarka Judy MacInnes, nadzieje na wsparcie ze strony biznesu były zupełnie nieuzasadnione. W Madrycie władze postanowiły zresztą, że koszty ulgowego transportu uczestników imprezy poniosą mieszkańcy. Specjalnym ulgom dla gości towarzyszyła podwyżka cen biletów dla mieszkańców stolicy. Urzędnicy twierdzili, że impreza w Madrycie przyniosła 476 milionów dolarów zysku, opóźnienia w wywiązywaniu się ze zobowiązań przyniosły jednak problemy w przypadku zaangażowanych firm.
Źródło: radiovaticana.va / ncronline.org
mat