10 czerwca 2023

Watykan: Światowe Spotkanie na temat Ludzkiego Braterstwa

(Fot. AA/ABACA / Abaca Press / Forum)

W przesłaniu skierowanym do uczestników Światowego Spotkania na temat Ludzkiego Braterstwa pod hasłem „#NotAlone” papież Franciszek wezwał do budowania kultury pokoju. W zgromadzeniu wzięli między innymi udział laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Wszyscy razem, trzymając się za ręce, dali znak braterstwa. Słowa papieża odczytał archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Mauro Gambetti OFMConv.

Wesprzyj nas już teraz!

W przesłaniu Franciszek przekonywał do postrzegania siebie jako braci i uwierzenia w braterstwo jako podstawową dynamikę naszego pielgrzymowania. Wskazał, że we współczesnym świecie „tylko wielkie przymierze duchowe i społeczne, które rodziłoby się z serc i obracało wokół braterstwa może wnieść na nowo do centrum relacji świętość i nienaruszalność ludzkiej godności”. Dodał, że „braterstwo nie potrzebuje teorii, lecz konkretnych gestów i wspólnych wyborów, które czynią je kulturą pokoju”. Podkreślił znaczenie pojednania w rodzinie, z przyjaciółmi lub sąsiadami, modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam krzywdę, pomocy potrzebującym, wnoszenia pokoju w nasze środowiska pracy i nauki.

Franciszek wezwał też do stanowczego przeciwstawiania się wojnie. „Łączące nas poczucie braterstwa jest silniejsze niż nienawiść i przemoc, co więcej, łączy nas wszystkich w tym samym cierpieniu” – stwierdził papież.

Autor przesłania przypomniał, że nie jesteśmy w świecie jedynakami i wezwał do przezwyciężenia logiki wspólników, którzy są razem tylko ze względu na interesy i do umiejętności wychodzenia poza ograniczenia więzów krwi lub więzów etnicznych.

„Kiedy ludzie i społeczeństwa wybierają braterstwo, zmienia się także polityka: osoba ponownie zwycięża nad zyskiem, dom, który wszyscy zamieszkujemy, nad środowiskiem, które ma być wykorzystywane dla własnych interesów, praca jest godziwie wynagradzana, gościnność staje się bogactwem, życie staje się nadzieją, sprawiedliwość otwiera na zadośćuczynienie, a pamięć o wyrządzonym złu zostaje uleczona w spotkaniu między ofiarami a sprawcami” – wskazał.

Mówiąc o przygotowanej przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla „Deklaracji o ludzkim braterstwie” papież wyraził przekonanie, że oferuje ona „język braterstwa” i jest skutecznym przewodnikiem, aby nim żyć i konkretnie o nim świadczyć każdego dnia. „Sprawmy, aby to, czego dziś doświadczyliśmy było pierwszym krokiem na drodze i mogło zapoczątkować proces braterstwa: połączone place różnych miast na całym świecie, które pozdrawiam z wdzięcznością i miłością, świadczą zarówno o bogactwie różnorodności, jak i o możliwości bycia braćmi, nawet jeśli nie jesteśmy blisko siebie, jak to się mnie przydarzyło. Idźcie naprzód!” – wezwał Franciszek.

Na zakończenie papież zaapelował o budowanie kultury pokoju. „Pokój bowiem potrzebuje braterstwa, a braterstwo potrzebuje spotkania. Niech ten dzisiejszy uścisk, jakim obdarzyliście i jaki otrzymaliście symbolizowany przez plac, na którym się spotykacie stanie się zaangażowaniem życia. I proroctwem nadziei” – napisał, zapewniając zgromadzonych o swej z nimi łączności.

Pierwotnie w spotkaniu miał uczestniczyć sam Franciszek. Zastąpili go kardynałowie: Pietro Parolin i Mauro Gambetti. Poza placem św. Piotra uczestnicy spotkania zgromadzili się także na innych placach w ośmiu krajach: we Włoszech, Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Etiopii, Argentynie, Izraelu, Japonii i Peru.

Głównym punktem spotkania była prezentacja dokumentu wypracowanego przez noblistów i ekspertów z dziedziny prawa, relacji międzynarodowych, a także ludzi kultury. Jest on apelem, aby na poważnie podejść do tematu braterstwa. Dokument ze strony watykańskiej podpisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Parolin.

Na Placu św. Piotra wystąpili artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell’Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzyli łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

Przed wieczornym spotkaniem na placu św. Piotra rano odbyły się spotkania pięciu grup roboczych: laureatów Nagrody Nobla, środowiska naturalnego, szkół, osób wymagających opieki i stowarzyszeń. Spotkali się, aby podjąć temat braterstwa i podzielić się swoimi doświadczeniami.

Organizatorem watykańskiego wydarzenia była Fundacja Fratelli Tutti we współpracy z Dykasterią ds. Promocji Integralnego Rozwoju Ludzkiego i Dykasterią ds. Komunikacji.

Fundacja „Fratelli Tutti” powstała decyzją papieża Franciszka w 2021 roku, by – zainspirowana jego encykliką pod tym właśnie tytułem z 2020 roku – wspierać rozwój młodych ludzi poprzez tworzenie sieci projektów z pogranicza duchowości, kultury, ochrony środowiska, polityki i gospodarki, jak również promować dialog z innymi kulturami i religiami.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram