Na dzień przed 60 rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II Sekretariat Generalny Synodu Biskupów wydal oświadczenie, w którym jednoznacznie określił swoją rolę jako kontynuację obrad zgromadzenia. Zdaniem przedstawicieli tego gremium praca nad „recepcją soborowego magisterium” stanowi wciąż znaczne wyzwanie i pod wieloma względami „znajduje się w powijakach”.
W dokumencie opublikowanym przez sekretariat przytoczono słowa Papieża Franciszka, który w Konstytucji apostolskiej „Episcopalis Communio” stwierdził, że Synod Biskupów należy do najcenniejszego dziedzictwa Soboru Watykańskiego II, a został ustanowiony przez św. Pawła VI na początku czwartego i ostatniego okresu soboru (15 września 1965 r.), odpowiadając na prośby wielu ojców soborowych.
„Celem Synodu było i pozostaje przedłużenie w życiu i misji Kościoła ducha Soboru Watykańskiego II, jak również popieranie w Ludzie Bożym żywego przyswajania jego nauczania, w świadomości, że Sobór ten stanowił wielką łaskę, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku (Jan Paweł II, List apostolski Novo millennio ineunte, 6 stycznia 2001, 57). Zadanie to jest dalekie od zakończenia, ponieważ recepcja magisterium soborowego jest procesem ciągłym; pod pewnymi względami znajduje się jeszcze w powijakach”, stwierdza watykańskie gremium.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy rocznicowej deklaracji zaznaczyli, że zgromadzenia synodalne zostały na swój sposób przeniknięte „życiodajnym pokarmem dostarczanym przez Sobór”. Podkreślono, że również trwający obecnie proces synodalny, poświęcony „Synodalności w życiu i misji Kościoła” wpisuje się w nurt soborowy. Przypomniano, że trzy terminy „komunia, uczestnictwo i misja”, które papież Franciszek zawarł w samym tytule procesu synodalnego jako słowa kluczowe, są słowami „wybitnie soborowymi”.
KAI/ oprac. FA