2 kwietnia 2023

Watykan: w rocznicę śmierci Jana Pawła II polonijne czuwanie modlitewne pod hasłem „Jesteśmy!”

(Watykan, fot. P. Ozdoba)

„Jesteśmy!” – to hasło polonijnego czuwania modlitewnego, które odbędzie się na placu Świętego Piotra wieczorem w niedzielę, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II. Polacy co roku spotykają się tego dnia w Watykanie. Oddają hołd papieżowi w godzinę jego śmierci i wspominają modlitwę tysięcy wiernych w 2005 roku, gdy odchodził.

Czuwanie rozpocznie się o 21.00. Symboliczną kulminacją będzie 21.37, czyli godzina śmierci papieża Jana Pawła II.

Organizatorami modlitewnego spotkania są: duszpasterstwo Polaków w Rzymie, działające przy kościele świętego Stanisława, przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz przy kościele świętego Mikołaja w Ostii, a także Fundacja Jana Pawła II w Watykanie.

Wesprzyj nas już teraz!

Czuwanie poprowadzą duszpasterze polonijni i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Stanisława. Śpiewać będzie chór Gaudium Poloniae.

Organizatorzy czuwania ogłosili: „Jesteśmy, by wyrazić Panu Bogu naszą wdzięczność za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Jesteśmy, by dać świadectwo prawdzie o wielkości i uczciwości Papieża Polaka. Jesteśmy, by odpowiedzieć na zachętę św. Jana Pawła II do wzięcia swojego Krzyża i zaniesienia go jako orędzia miłości i przebaczenia do wszystkich części świata”.

Na placu Świętego Piotra odczytane zostaną fragmenty przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego 2 kwietnia 1998 roku podczas spotkania z młodzieżą na Lateranie w Rzymie. Przybyło tam wtedy 50 tys. młodych ludzi z całych Włoch. Myślą przewodnią tamtego spotkania była symbolika krzyża — znaku miłości, przebaczenia i nadziei. Nawiązał do niej papież mówiąc: „Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na Krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie”.

– Po 25 latach przypomniane zostaną tamte słowa polskiego papieża – powiedział PAP ksiądz Tomasz Jarosz z polskiego kościoła w Rzymie.

Jak wyjaśnił, „hasło naszego spotkania wyznacza słowo: jesteśmy. To ono wskazuje nam trzy jego cele. Po pierwsze chcemy podziękować Bogu za życie i świętość Jana Pawła II. Chcemy też dać świadectwo prawdzie o wielkości i uczciwości naszego papieża”.

– I po trzecie, co bardzo ważne, chodzi nam o aktualizację myśli Jana Pawła II. Nie chcemy wspominać go tylko sentymentalnie, ale wykorzystać 2 kwietnia, 18. rocznicę jego śmierci jako doskonały moment, żeby przypomnieć sobie jego nauczanie, zobaczyć jego aktualność i ponadczasowość, znaleźć inspirację dla naszego dzisiejszego życia w obecnej sytuacji – dodał ks. Jarosz.

– Dlatego mówimy, że jesteśmy, aby wsłuchując się w Jana Pawła II przyjąć jego apel, gdy 25 lat temu mówił do zgromadzonej młodzieży, żeby wzięła swój krzyż i w nim zaniosła do świata orędzie, jakie jest w nim zawarte – podkreślił duchowny.

Zaznaczył: To orędzie trzeba zanieść do swojej rodziny, do miejsc pracy, ludzi, których się spotyka; także do tych, którzy może daleko są od Boga, są niechętni wobec Kościoła. Do każdego mamy skierować to orędzie.

Polski ksiądz z Rzymu w rozmowie z PAP położył nacisk na całkowicie modlitewny charakter spotkania na placu, w trakcie którego rozważane będą tajemnice różańca, a na początku każdej czytany będzie fragment papieskiego przemówienia.

– Będzie czas na refleksję, modlitwę, zadumę – dodał ks. Jarosz.

Źródło: PAP / Sylwia Wysocka, Watykan

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 649 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram