Celibat kapłański jest darem dla Kościoła – stwierdzili w oświadczeniu obradujący w Watykanie członkowie Kręgu Uczniów kard. Josepha Ratzingera. Tematem wymiany poglądów byłych studentów i współpracowników Benedykta XVI jest kapłaństwo w jego teologii w świetle obecnej sytuacji. Te ważne słowa w obronie celibatu kapłańskiego padły na kilka dni przed Synodem Amazońskim, który ma rozważać możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn.
„Powołanie a także życie kapłana zależą wyłącznie od woli samego Jezusa Chrystusa i nie wynikają ani z ludzkich względów, ani z przepisów Kościoła. W Nim i wraz z Nim kapłan staje się głosicielem Słowa i sługą radości” – czytamy w oświadczeniu. Zostało ono wydane na tydzień przed rozpoczęciem Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii, w którego Insturmentum laboris pojawia się postulat święcenia dojrzałych Indian, mających rodziny (czyli viri probati) na kapłanów.
Wesprzyj nas już teraz!
Krąg Uczniów kard. Josepha Ratzingera stwierdza, że „ponieważ kapłan istnieje tylko w związku z Chrystusem, uczestnictwo w stylu życia Chrystusa wydaje się odpowiednie dla tych, którzy mają działać „w Jego osobie” (in persona Christi)”. Przypomniano, że „zgodnie ze stałą tradycją Kościoła łacińskiego, celibat jest postrzegany jako wyraźne świadectwo przepełnionej wiarą nadziei i hojnej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła”.
Oświadczenie o celibacie kapłańskim, wydane przez studentów Benedykta XVI jest pierwszą od wielu lat publiczną wypowiedzią tego grona. Zaznacza on, że poczuło się zmuszone do ukazania szerszej publiczności myśli teologicznej kard. Josepha Ratzingera w tej kwestii. Zaznaczono, że kapłani nie pełnią w Kościele jedynie roli funkcjonalnej, ale zostali powołani do odzwierciedlenia osoby Jezusa Chrystusa zarówno w sprawowaniu sakramentów, jak i w swoim osobistym życiu świętości i pobożności. Wskazano, że życie w celibacie, jako świadectwo królestwa Bożego jest „zarówno ludzkim, jak i duchowym wyrazem sakramentalnej jedności kapłana z Chrystusem”.
Dodano, że obecny skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym, dotykający Kościoła na całym świecie, „zmniejsza wiarygodność” kapłana jako osoby zjednoczonej z Chrystusem, ale odpowiedzią na to „nie są przede wszystkim reformy strukturalne, lecz autentycznie przeżywane życie wiary”. „Tylko wówczas, gdy wszyscy zjednoczeni powrócimy do naszego wspólnego rozumienia Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, Kościół będzie zdolny do odnowy” – stwierdzili członkowie Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera.
Źródło: KAI
WMa