Przez tydzień od 13 września obradować będzie w Watykanie nowa komisja ds. badania diakonatu kobiet – indormuje „The Tablet”. Franciszek zapowiedział utworzenie takiego organu na zakończenie Synodu dla Amazonii.
Angielski portal katolicki zauważa, że zebranie komisji odbędzie się tuż przed rozpoczęciem globalnego procesu synodalnego, który zgromadzi świeckich, księży i biskupów w Kościołach lokalnych, aby rozeznać nowe priorytety duszpasterskie. Przypomniano, że pandemia Covid-19 opóźniła pracę tej komisji i grupa nie spotkała się zdalnie. Jeśli tylko pozwolą na to warunki sanitarne, jej członkowie są oczekiwani w Rzymie na tydzień dyskusji rozpoczynający się 13 września. Przewodniczącym tej komisji Ojciec Święty ustanowił kard. Giuseppe Petrocchiego, arcybiskupa l’Aquila, zaś sekretarzem ks. Denisa Dupont-Fauville, urzędnika Kongregacji Nauki Wiary, który wcześniej nadzorował diakonat stały w archidiecezji paryskiej.
Analiza składu komisji sugeruje równy podział na tych, którzy są za i przeciw kobietom-diakonom. Istnieje zatem groźba powtórzenia się tego, co stało się z pierwszą komisją, o której papież powiedział, że nie była w stanie osiągnąć porozumienia. Już wcześniej, 2 sierpnia 2016 r. papież Franciszek ustanowił pierwszą komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Na jej czele stał ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary (obecnie prefekt) abp (obecnie kardynał) Luis Ladaria Ferrer SJ.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak przypomina „The Tablet”, nikt nie kwestionuje obecności diakonis we wczesnym Kościele, ale przeciwnicy przywrócenia kobiet-diakonów argumentują, że nie były one wyświęcane, a jedynie wykonywały zadania związane z kobietami, takie jak pomoc przy ich chrzcie. Niektórzy z członków komisji wyrazili sceptycyzm co do tego, że role pełnione przez diakonisy były podobne do tych, jakie pełnili mężczyźni. Jednak nowa komisja może mieć za zadanie zbadanie natury święceń diakonatu oraz tego, które zadania wykonywane przez diakonów mężczyzn są niemożliwe do wykonania przez kobiety. Zdaniem redaktorów pisma, stanowczo przeciwko diakonatowi kobiety wypowiada się Kongregacja Nauki Wiary.
Poproszony o komentarz na temat zbliżającego się spotkania i ewentualnych instrukcji, jakie otrzymali od papieża, ks. Dupont-Fauville powiedział „The Tablet”, że nie jest w stanie tego skomentować, ponieważ praca wspomnianego gremium objęta jest tajemnicą papieską. Franciszek spotkał się z kard. Petrocchim i ks. Dupont-Fauville 26 października 2020 r.
Do wspomnianej, drugiej komisji należą:
Prof. Catherine Brown Tkacz, Lwów (Ukraina).
Prof. Dominic Cerrato, Steubenville (USA) – diakon stały.
Ks. prof. Santiago del Cura Elena, Burgos (Hiszpania).
Pani prof. Caroline Farey, Shrewsbury (Wielka Brytania).
Pani prof. Barbara Hallensleben, Fryburg (Szwajcaria).
Ks. prof. Manfred Hauke, Lugano (Szwajcaria).
Prof. James Keating, Omaha (USA) – diakon stały.
Ks. prof. Angelo Lameri, Crema (Włochy).
Pani prof. Rosalba Manes, Viterbo (Włochy).
Pani prof. Anne-Marie Pelletier, Paryż (Francja).
KAI
TK