Dykasteria ds. Duchowieństwa opublikowała dokument zatwierdzony przez papieża Franciszka, w którym przypomina o regułach przyjmowania ofiar za zamawianie intencji Mszy świętych. Dykasteria podkreśliła również, że kapłani nie mogą domagać się ofiar za sakramenty od osób ubogich.
Jak napisano w opublikowanym w niedzielę dokumencie watykańskiego urzędu na temat „dyscypliny intencji mszy świętych”, należy wyeliminować niektóre praktyki, do jakich doszło „w różnych miejscach”. W dokumencie podkreślono, że kapłan może łączyć przyjęte intencje w tzw. intencji zbiorowej. Natomiast może wówczas zatrzymać dla siebie tylko jeden datek za jedną intencję. Pozostałą kwotę może przekazać innym parafiom będącym w potrzebie – w tym tych w krajach misyjnych.
„Należy przede wszystkim mieć na uwadze przepisy kan. 848 KPK, który stanowi, że szafarz, poza ofiarami określonymi przez właściwą władzę, za udzielanie sakramentów nie powinien niczego żądać, zawsze unikając tego, by najubożsi zostali pozbawieni pomocy sakramentów z powodu ubóstwa. Należy również przestrzegać tego, co usilnie zaleca kan. 945 § 2 KPK, mianowicie: „aby także nie otrzymawszy ofiary, odprawiali Mszę świętą w intencjach wiernych, zwłaszcza ubogich” – czytamy w art. 3. dekretu podpisanego przez kard. Lazzaro You Heung-sik.
Wesprzyj nas już teraz!
Ponadto Dykasteria ds. Duchowieństwa powtórzyła za Kodeksem Prawa Kanonicznego, że kapłan nie może domagać się złożenia ofiary finansowej od osób ubogich. „Oprócz ofiar określonych przez kompetentną władzę kościelną, szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, przy czym potrzebujący nie powinni być pozbawieni pomocy strony sakramentów z racji ubóstwa” – czytamy.
Zarekomendowano jednocześnie zapis kanonu 945. Kodeksu Prawa Kanonicznego, który głosi: „Usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali mszę świętą w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”.
„W świetle również nadprzyrodzonych wartości związanych z czcigodną i godną pochwały praktyką przyjmowania ofiary składanej, aby odprawić Mszę Świętą według określonej intencji (por. kan. 948 KPK), a także w celu wspierania cennego zwyczaju przekazywania dodatkowych intencji mszalnych wraz z odpowiadającymi im ofiarami do krajów misyjnych, duszpasterze niech starają się w odpowiedni sposób zachęcać wiernych do jej podtrzymywania, a tam, gdzie by osłabła, do jej ożywienia i promowania — również poprzez odpowiednią katechezę na temat rzeczy ostatecznych oraz wspólnoty świętych (communio sanctorum)” – brzmi zapis art. 5. Dekretu Dykasterii ds. Duchowieństwa.
Źródło: KAI, PAP
Oprac. WMa