11 lipca 2014

W paragwajskiej diecezji Ciudad del Este przeprowadzona zostanie wizytacja apostolska w związku z oskarżeniami ciążącymi na jej wikariuszu generalnym – ks. Carlosie Urrutigoity. Argentyński duchowny oskarżony w Stanach Zjednoczonych o molestowanie nieletnich został inkardynowany w Paragwaju. Później objął drugie co do ważności stanowisko w diecezji Ciudad del Este.


2 lipca arcybiskup Eliseo Ariotti, nuncjusz apostolski w Paragwaju, ogłosił decyzję Watykanu: do diecezji Ciudad del Este przybędzie wizytacja apostolska mająca zbadać sytuację w związku z zarzutami stawianymi ks. Carlosowi Urrutigoity. Wizytacja odbędzie się w dniach od 21 do 26 lipca i kierować nią będzie kardynał Santos Abril y Castello. W wypełnieniu zadań pomagać mu będzie biskup Milton Troccoli Cebedio z archidiecezji Montevideo.

Wesprzyj nas już teraz!

Urodzony w Argentynie ks. Carlos Urrutigoity formację rozpoczął w seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w La Reja (Argentyna), później – w związku z oskarżeniami o homoseksualizm w roku 1987 – został przeniesiony do seminarium w Winonie. Władze bractwa chciały potwierdzić zasadność zarzutów stawianych przez rektora seminarium w La Reja, w którym toczył się wówczas poważny konflikt. Argentyński duchowny ostatecznie ukończył seminarium i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pełnił funkcję wykładowcy i nauczyciela chorału gregoriańskiego, później jednak został usunięty z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

Chcąc założyć własne stowarzyszenie apostolskie ks. Urrutigoity związał się z amerykańską diecezją Scranton. Przed przyjęciem tego duchownego i powierzaniem mu posługi przestrzegał ówczesnego ordynariusza tej diecezji – ks. biskupa Jamesa Timlina – przełożony FSSPX ks. bp Bernard Fellay. Władzom kościelnym przekazano zeznania jednego z seminarzystów z Winony, który oskarżył ks. Urrutigoity o molestowanie.

Ks. Carlos Urrutigoity wraz z innymi duchownymi założył jednak Bractwo św. Jana, które w 1998 roku uzyskało aprobatę Kościoła. Należący do niego duchowni rozpoczęli posługę jako spowiednicy i katecheci w Akademii św. Grzegorza – prywatnej szkole męskiej prowadzonej w Stanach Zjednoczonych przez Bractwo Kapłańskie św. Piotra. W tym samym roku rozpoczęły się pierwsze problemy.

W 2002 roku wobec członków Stowarzyszenia św. Jana (ks. Urrutigoity oraz ks. Erica Ensey’a) złożono pozew dotyczący molestowania seksualnego. Duchowni zostali zawieszeni i skierowani przez diecezję na badania psychologiczne do Southdown Institute. Przygotowana opinia była negatywna – specjaliści rekomendowali laicyzację ks. Urrutigoity. Argentyński duchowny został wydalony. Bractwo św. Jana zostało rozwiązane w roku 2004, a pozew w sprawie molestowania dzieci zakończył się ugodą i – jak podawały media – wypłatą odszkodowania.

Choć biskup diecezji Scranton przestrzegał przed samym inkardynowaniem ks.Urrutigoity i powierzaniem mu jakichkolwiek obowiązków, argentyński duchowny został przyjęty w jednej z paragwajskich diecezji. W roku 2006 Bractwo św. Jana zostało… po raz kolejny rozpoznane kanonicznie – tym razem w Ameryce Południowej. Jak podkreśla diecezja Scranton, opinia dotycząca ks. Urrutigoity i jego zwolenników, tak jak i informacje dotyczące stawianych im zarzutów, zostały przekazane biskupowi diecezji Ciudad del Este oraz nuncjuszom apostolskim w Stanach Zjednoczonych i w Paragwaju.

Historię ks. Urrutigoity w marcu nagłośniła lokalna gazeta „Pocono Record”. Jak podkreślała Beth Brelje, na duchownym od dawna ciąży wiele poważnych oskarżeń, w tym o molestowanie nieletnich. Tymczasem ks. Urrutigoity nie tylko został przyjęty w Paragwaju; w lutym 2014 roku został mianowany wikariuszem generalnym diecezji Ciudad del Este. Wywołało to silne protesty, teraz sprawą zajmie się Watykan.

Źródło: Pocono Record, dioceseofscranton.org, globalpost.com, ncregister.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram