9 grudnia 2018

Watykan zaufał Chinom, a Pekin rozkręca antykościelną propagandę

(fot. Piotr Rybarczyk/FORUM )

W wielu okręgach chińskiej prowincji Henan komunistyczne władze organizują w niedziele rozrywkowe spektakle w pobliżu kościołów. Ta próba odciągania wiernych od Chrystusa odbywa się już po podpisaniu przez Pekin i Watykan tymczasowego porozumienia.

 

Prowincja Henan jest zamieszkana przez niemal 100 mln osób. Komunistyczne władze zaczęły organizować w wielu jej okręgach rozmaite kulturalne przedsięwzięcia, między innymi przedstawienia teatralne – w niedzielę, w pobliżu kościołów. Oczywistym celem tej kampanii jest odciąganie ludzi od uczestnictwa we Mszy Świętej i nabożeństwach.

 

Działania te odbywają się pod hasłem „Szczęśliwa niedziela”. Jak podaje strona internetowa bitterwinter.org włoskiego socjologa Massimo Introvigne, eksperta ds. prześladowania chrześcijan na świecie, celem kampanii jest „konkurowanie z Bogiem o lud”. Pod koniec października „Szczęśliwą niedzielę” wcielono w życie między innymi w mieście Luoygang (6,5 mln mieszkańców) oraz w okręgu Mianchi (ponad 300 tys. mieszkańców). Wiceprzewodniczący tamtejszego urzędu ds. kultury przyznał, że zalecenia przyszły od najwyższych czynników w Pekinie, a kampania nakierowana jest na zainteresowanie mas ludności, by nie chodziły już do kościołów.

 

To już kolejny antychrześcijański krok władz Chin w tym roku. W lutym komunistyczny reżim zabronił uczestnictwa w praktykach religijnych osobom nieletnim.

 

Stolica Apostolska podpisała we wrześniu tymczasowe porozumienie z Pekinem firmowane przez sekretarza stanu kard. Pietro Parolina. Umowa zakłada, że podziemny Kościół katolicki ma przestać istnieć i zostać włączony do oficjalnych struktur kościelnych uznawanych przez reżim. Pekin uzna część biskupów podziemnych, a papież – biskupów wyświęconych nielegalnie. W przyszłości komuniści będą proponować kandydatów na biskupów, a Ojciec Święty zachowa prawo weta.

 

Teoretycznie ma to doprowadzić do końca podziału wśród katolików w Chinach. Według byłego arcybiskupa Hongkongu kard. Josepha Zena porozumienie jest w istocie zdradą katolików wiernych przez dziesięciolecia Chrystusowi i cierpiących z tego powodu prześladowania. Jego podpisanie nie da chrześcijanom więcej wolności, jedynym jego efektem będzie uwiarygodnienie bezbożnego ateistycznego reżimu, uważa kardynał.

 

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie