Nauczanie Humanae vitae na temat antykoncepcji jest przykładem zwyczajnego i powszechnego magisterum i jako takie jest niezmienne, powiedział amerykański teolog moralny, o. Thomas Petri OP z Waszyngtonu.
Dominikanin jest kierownikiem Dominikańskiego Domu Studiów w stolicy USA; w rozmowie z Catholic News Agency odniósł się do pomysłu Papieskiej Akademii Życia kierowanej przez abp. Vincenzo Paglię, która sugeruje możliwość zmiany nauczania na temat antykoncepcji. Mówił o tym również sam Franciszek: pytany niedawno o sprawę przez dziennikarzy, wskazał, że rozstrzygnięcia w tej kwestii dopiero nastąpią, ale teologia musi badać różne opcje, a doktryna Kościoła musi się rozwijać.
Papieska Akademia Życia chciałaby, aby stosowanie sztucznej antykoncepcji bez działania poronnego było dopuszczalne dla katolików w przypadkach, w których spłodzenie potomstwa byłoby „nieodpowiedzialne”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazał o. Petri, nawet krytycy nauczania Kościoła na temat antykoncepcji przyznają, że zawsze było ono takie samo. – Nawet jeżeli poszczególne encykliki, takie jak Humanae vitae, nie są nieomylne, to nauczanie, które ona prezentuje jest w istocie nieodwołalne, bo jest częścią zwykłego i powszechnego magisterium Kościoła – powiedział dominikanin.
– W Veritatis splendor – czego Papieska Akademia Życia nie odnotowała – Jan Paweł II mówi, że antykoncepcja jest czynem złym sama w sobie, a zatem nie może być żadnego uzasadnienia ani celu dla antykoncepcji. Benedykt XVI wygłosił kilka przemówień, w których mówił o antykoncepcji. Nie można tego zmienić. Co było prawdą wczoraj jest prawdą i dzisiaj – powiedział dominikanin.
Jak stwierdził o. Petri, możliwa jest dyskusja o tym, jak przedstawiać ludziom to nauczanie, jak pomagać tym, którzy są w trudnych sytuacjach, czy to ze względów medycznych czy też z powodów moralnych, ale nauczanie jako takie jest niezmienne i nie jest to w ogóle przedmiot do debaty.
Dominikanin wskazał, że zwyczaje magisterium jest dla katolików zobowiązujące; papież nie musi ogłaszać wszystkiego ex cathedra w przypadku, w którym po prostu podaje prawdy już dawno ustalone i głoszone przez Kościół, a tak właśnie jest z antykoncepcją.
Źródło: ncregister.com
Pach