14 lutego 2025

Watykan zorganizuje duże wydarzenie dialogowe. Partner? Muzułmanie

Watykan przygotuje duże spotkanie katolicko-muzułmańskie, podaje portal LifeSiteNews. Ma się tak stać na prośbę rektora głównego meczetu Paryża, który zachwycił się dialogiczną encykliką Fratelli tutti Franciszka.

10 lutego rektor wielkiego meczetu Paryża, Chems-Eddine Hafiz, odwiedził papieża Franciszka w Watykanie. Miał poprosić Ojca Świętego o zorganizowanie dużego wydarzenia dialogicznego. Byłoby inspirowane encykliką Franciszka Fratelli tutti o ludzkim braterstwie, którą tenże opublikował w 2020 roku. Według watykańskiego korespondenta portalu LifeSiteNews, Michaela Haynesa, papież Franciszek zgodził się na pomysł Hafiza i polecił watykańskim urzędnikom przygotowanie takiego spotkania.

Hafiz miał podczas spotkania z Ojcem Świętym mówić o braterstwie chrześcijan i muzułmanów w Europie.

Wesprzyj nas już teraz!

Obaj duchowni spotkali się już po raz drugi. Wcześniej Hafiz rozmawiał z Franciszkiem na audiencji prywatnej w roku 2022.

„Zbyt długo na Zachodzie islam był oglądany w krzywym zwierciadle terroryzmu i przemocy. Ta błędna percepcja napędza dyskurs wrogi wobec muzułmanów, którzy muszą mierzyć się z coraz większą stygmatyzacją” – mówił teraz Hafiz do papieża.

Muzułmanin wskazywał następnie na miłość Boga do ludzi – wychodząc z założenia, że Allah jest tożsamy z Bogiem czczonym przez chrześcijan – oraz apelował o szeroką współpracę chrześcijańsko-muzułmańską w Europie. Hafiz przekonywał, że mahometanie na Starym Kontynencie chcą być dobrymi obywatelami i budować pokojową przyszłość.

Papież Franciszek jest bardzo otwarty na dialog z islamem, który sam chętnie inicjuje. W 2019 roku podpisał z wielkim imamem Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze głośną „Deklarację z Abu Zabi”, która niedwuznacznie sugeruje równorzędność chrześcijaństwa oraz islamu. W 2024 roku odwiedził Azję Południowo-Wschodnią; w Dżakarcie przekonywał, że islam i chrześcijaństwo są drogą wiodącą ku światłości, natomiast w Singapurze twierdził, że „buddyzm, islam, sikhizm i chrześcijaństwo” są jak różne drogi wiodące do tego samego celu.

W 2019 roku Watykan zainicjował budowę tzw. Domu Rodziny Abrahamowej. W Abu Zabi powstał w efekcie bezprecedensowy kompleks świątynny: obok siebie stanęły kościół, meczet i synagoga. Wszystkie zewnętrznie wyglądają niemal tak samo; są podobne również w środku. Budowle są połączone wspólnym dziedzińcem. Projekt w oczywisty sposób transmituje rzekomą równorzędność trzech religii.

Źródła: LifeSiteNews.com, PCh24.pl

Pach

Droga Franciszka do „równości” religii. Od filmu z 2016 roku aż do Singapuru 2024

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 78 852 zł cel: 500 000 zł
16%
wybierz kwotę:
Wspieram