7 stycznia 2016

Watykański dziennik potępił bluźnierczą okładkę „Charlie Hebdo”

„L’Osservatore Romano” ostro potępił sposób „uczczenia” przez redakcję paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo” pierwszej rocznicy krwawego zamachu, którego ofiarami padło 12 pracowników tego pisma. Tym razem na jego okładce pojawiła się karykatura Boga z okiem Opatrzności na głowie, z karabinem na ramieniu i z napisem: „Zabójca nadal na wolności”.

 

Według „L’Osservatore” zdarzenie to „nie jest nowością, gdyż za zwodniczym sztandarem «świeckości bez kompromisów» tygodnik francuski raz jeszcze zapomina, jak wiele razy przywódcy religijni wszelkich wyznań wypowiadali się od dawna za odrzuceniem przemocy w imię Boga”. Dziennik przypomniał głoszony przez nich pogląd, że „wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści jest prawdziwym «bluźnierstwem»”, co wielokrotnie podkreślał papież Franciszek.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tymczasem wybór, dokonany przez tygodnik paryski, „wybiera smutny paradoks świata coraz bardziej uwrażliwionego na «poprawność polityczną» do tego stopnia, że pozwala kwitnąć szyderstwu, ale nie chce uznać i szanować wiary w Boga każdego wierzącego, niezależnie od wyznawanej religii.

 

Przed rokiem, 7 stycznia 2015 dwaj bracia Saïd i Chérif Kouachi wdarli się do redakcji znanego m.in. z karykatur Mahometa paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo” i zastrzelili tam 12 osób, w tym pięciu rysowników pisma. Nastąpiło to w czasie, gdy papież Franciszek przyjął w Watykanie grupę 4 imamów francuskich i towarzyszącego im biskupa Michela Dubosta, przewodniczącego Rady episkopatu ds. stosunków międzyreligijnych. Tamten atak zapoczątkował serię zamachów dżihadystów w stolicy Francji, która w ciągu trzech kosztowała życie 17 ludzi.

 

W tydzień po tamtym wydarzeniu ukazało się nowe wydanie pisma, nazwane „numerem ocalonych”, z nową karykaturą Mahometa. Tym razem po jego policzku płynęła łza, a w rękach trzymał tabliczkę z napisem „Je suis Charlie” {Jestem Charlie]. Pod tym samym hasłem demonstrowali później uczestnicy wystąpień i marszy antyterrorystycznych, które przeszły wówczas ulicami Paryża i w wielu innych miejscach na świecie.

 

Akcja przeciw tygodnikowi dała sygnał także do uaktywnienia się ekstremistów islamskich w kilku innych krajach, m.in. w Nigrze, miejscowi wyznawcy islamu dokonali serii napadów na świątynie chrześcijańskie, niszcząc je doszczętnie i raniąc wielu ludzi.

 

 

KAI

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram