Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wezwał Kościół katolicki w Niemczech do zachowania jedności z papieżem. Purpurat odwiedził Niemcy z okazji stulecia powstania nuncjatury Watykanu w Berlinie.
– Wspólnota musi mieć pierwszeństwo przed wszystkimi wizjami i potrzebami – powiedział kard. Pietro Parolin w Berlinie. W ten sposób odniósł się do kryzysu wokół niemieckiej Drogi Synodalnej, której wielu biskupów, księży i świeckich na świecie zarzuca dążenie do stworzenia nowego, niekatolickiego Kościoła w Niemczech.
Kard. Parolin zacytował list papieża Franciszka do katolików w Niemczech z 2019 roku. Przypomniał, że Ojciec Święty wzywał w nim do jedności i wskazywał, iż próba zażegnania kryzysów wyłącznie w oparciu o własne siły musi siłą rzeczy doprowadzić do zwielokrotnienia zła, które chce się w ten sposób pokonać. – Trzeba na powrót orientować się na jedność, która nie zależy od głosowania nad wspólnymi wizjami czy kierunkami, jak jest to zwykle w polityce, ale od teologiczno-duchowego zakorzenienia w Bogu – wskazał.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodał, nie można wspólnoty redukować do jednej tylko części, niezależnie od tego, jak byłaby ona ważna i znacząca. Tym samym zasugerował, że Niemcy nie powinni stawiać się w centrum Kościoła katolickiego, ale raczej przyjąć, że są jedną z jego licznych przecież części.
Niedawno podobną krytykę pod adresem niemieckiej Drogi Synodalnej wyraził kard. Walter Kasper. Stwierdził, że Niemcy w swoim procesie synodalnym znaleźli się poza katolickim gruntem i trzeba teraz na ten grunt powrócić.
Papież Franciszek z kolei przyjął kilka dni temu na audiencji prywatnej bp. Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Oficjalny komunikat watykański nie ujawnił szczegółów rozmowy, ale sam bp Bätzing po powrocie do Niemiec powiedział, że Ojciec Święty zachęca do kontynuowania Drogi Synodalnej.
Słowa kard. Pietro Parolina, który jako sekretarz stanu jest drugą po papieżu najważniejszą osobą w Watykanie, wskazują jednak na utrzymujące się poważne zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej wobec tego procesu.
Źródła: die-tagespost.de, PCh24.pl
Pach