Nad kształtem przyszłej reformy Kurii Rzymskiej i ewentualnym łączeniem pewnych dykasterii zastanawia się na łamach swego blogu znany włoski watykanista, Sandro Magister. Przypomina, że podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze powrotnej z Ziemi Świętej Franciszek, mówił o potrzebie scalenia pewnych dykasterii i odciążenia organizacji.
Magister przypomina, że bezpośredni poprzednicy papieża Franciszka w ciągu kilku tygodni po swoim wyborze potwierdzali w swoich obowiązkach szefów wszystkich dykasterii. Tymczasem obecnie, 15 miesięcy po konklawe jest sporo dykasterii, których szefowie nie zostali potwierdzeni, ani też kardynałowie i biskupi będący ich członkami.
Wesprzyj nas już teraz!
Spośród 9 kongregacji – dotyczy to jednej – Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, natomiast siedmiu spośród 13 papieskich rad. W tym przypadku chodzi o Papieską Radę ds. Rodziny, Cor Unum, ds. Migrantów i Podróżujących, Tekstów Prawnych, Środków Przekazu, Nowej Ewangelizacji, oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ponadto Ojciec Święty nie potwierdził dotychczas kierownictwa Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) oraz Prefektury Spraw Ekonomicznych.
Sandro Magister dodaje, że spośród siedmiu Papieskich Komisji, potwierdzona została tylko związana z Kongregacją ds. Biskupów Komisja ds. Ameryki Łacińskiej. Brakuje natomiast potwierdzenia związanych z Kongregacją Nauki Wiary Komisji „Ecclesia Dei”, Biblijnej, Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz ds. Katechizmu Kościoła Katolickiego. W podobnej sytuacji są dwie papieskie komisje związane z Radą ds. Kultury – Archeologii oraz Dóbr Kulturowych Kościoła. Podkreśla, że przydzielając nowo mianowanym kardynałom obowiązki w poszczególnych dykasteriach Ojciec Święty uczynił to jedynie w odniesieniu do urzędów, których kierownictwo już potwierdził. Przy tej okazji przypomniał, że za czasów Pawła VI Kongregacja ds. Kultu Bożego była połączona z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych. „Czy jest to zwyczajny przypadek? Czy są to te właśnie dykasterie, które zostaną połączone, czy też odciążone?” – pyta włoski watykanista.
Agencja I-Media podaje, że siedzibą nowo utworzonego Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest Wieża św. Jana w Ogrodach Watykańskich.
KAI
mat