„Dowódca garnizonu właściwego dla miejsca uroczystości pogrzebowej, podejmując decyzję o udziale wojskowej asysty honorowej, będzie musiał zasięgnąć opinii Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego”, czytamy w opublikowanym w poniedziałek dokumencie przygotowanym przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W dokumencie zapisano, że to szef MON będzie osobiście decydował o asyście honorowej na uroczystościach pogrzebowych generałów i admirałów.
Dotychczas minister obrony narodowej decydował jedynie o udziale asysty honorowej w przypadku „członków władz państwowych oraz innych osób szczególnie zasłużonych dla państwa”.
W opublikowanym w poniedziałek dokumencie zapisano również, że szef MON „podejmując decyzję o ewentualnym skierowaniu wojskowej asysty honorowej do udziału w ceremonii pogrzebowej, minister MON może zasięgnąć opinii rodziny zmarłego, organizatora uroczystości pogrzebowej, przewodniczących organizacji i środowisk kombatanckich, właściwych organów rządowych lub samorządowych, w tym Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) lub Wojskowego Biura Historycznego (WBH)”.
Wesprzyj nas już teraz!
Minister Błaszczak zdecydował także, że dowódca garnizonu właściwego dla miejsca uroczystości jest zobowiązany, podejmując decyzję o udziale wojskowej asysty honorowej, zasięgnąć opinii IPN i WBH w przypadku pochowku żołnierzy zawodowych, byłych żołnierzy zawodowych, pracowników wojska lub byłych pracowników wojska urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r., a w przypadku kombatantów i weteranów, uczestników walk o wolność i niepodległość Polski – opinii UdSKiOR.
Dowódca garnizonu może także zasięgnąć opinii rodziny zmarłego, organizatora uroczystości pogrzebowej, dowódców jednostek wojskowych, przewodniczących organizacji i środowisk kombatanckich lub innych organów rządowych lub samorządowych.
Źródło: NaszDziennik.pl
TK