19 maja 2018

Ważne słowa w Rzymie. „Potrzebujemy odważnych pasterzy, a nie romantycznych pastuszków”

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Potrzebujemy, jednak nie delikatnych, romantycznych łagodnie odpoczywających na zboczu, ale raczej Dawida gotowego walczyć swoją procą z wilkami i lwami. Sprawnego w użyciu tej broni również w starciu z gigantem Goliatem – mówił podczas Rzymskiego Forum Życia dr. Stéphane Mercier. W swoim płomiennym przemówieniu filozof domagał się odwagi w świadczeniu o Prawdzie. Swoje słowa kierował zarówno do katolików świeckich jak i do księży i biskupów.

 

O „sprawie” dr Mercier pisaliśmy kilkukrotnie na łamach PCh24.pl. Młody filozof został wyrzucony z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium za to, że na jednym wykładów z antropologii nazwał tak zwaną aborcję po imieniu – morderstwem. Można było mieć nadzieję, że Merciera w obronę weźmie Kościół. Jednak belgijski episkopat ustami swojego rzecznika zdecydowanie odciął się od filozofa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Słowa Stephana Merciera wydają mi się karykaturalne. Słowo morderstwo jest zbyt mocne: Przywołuje przemoc, czyn popełniony z pełną świadomością, z planem, co nie bierze pod uwagę sytuacji osoby, która jest często w wielkim kłopocie – stwierdził rzecznik biskupów, ks. Tommy Scholtes.

 

Jednak, jak mogli usłyszeć uczestnicy Rzymskiego Forum Życia, to nie koniec kłopotów jakie spotkały dr Mercier z powodu jego „katolicyzmu zaangażowanego”.

 

– Kiedy zostałem sygnatariuszem Correctio filialis (podpisane przez 62 duchownych i uczonych skierowane do papieża „synowskie napomnienie w sprawie szerzenia herezji”) straciłem swoją drugą pracę w jezuickim Instytucie Studiów Teologicznych w Brukseli – powiedział Mercier.

 

W swoim wykładzie filozof wielokrotnie apelował o odwagę, kierując swoje słowa do świeckich oraz do księży i przedstawicieli hierarchii katolickiej. – Jeśli tchórzliwie zrezygnujemy i spoczniemy wówczas staniemy się wspólnikami zła, któremu nie zdołamy się przeciwstawić – mówił. Jak podkreślił „nie wystarczy, aby katolik był miły i unikał konfrontacji” (takie wezwanie miał usłyszeć od jednego z przedstawicieli belgijskiego Kościoła). – Trzeba ożywić tlący się w nas ogień i spróbować obudzić w nas to, co jeszcze zostało – mówił.

 

 

Łukasz Karpiel, Rzym.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram