16.05.2024 odbyło się posiedzenie działającej przy Prezydencie RP Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, które poświęcone zostało zgubnemu wpływowi Europejskiego Obszaru Edukacyjnego i polityk unijnych na polski system edukacji.
Na posiedzenie zostali zaproszeni przedstawiciele licznych organizacji społecznych, między innymi zrzeszonych w Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, która obejmuje już 70 organizacji oświatowych, rodzicielskich, prorodzinnych, nauczycielskich, zawodowych, wolnościowych, patriotycznych, kombatanckich i polonijnych z całej Polski i świata (USA, Francja, Niderlandy, Australia, Wielka Brytania, Austria).
Podczas obrad członkowie Rady zostali powiadomieni o pismach przekazanych w ostatnich dniach do Pana Prezydenta w kwestiach oświatowych w nadziei na złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w kwestii bezprawnego – naszym zdaniem – zakazu zadawania prac domowych oraz innych problemów i zagrożeń, mających swoje źródło w polityce MEN.
Wesprzyj nas już teraz!
Po przedstawieniu referatów przez członków Rady i zaproszonych gości w dyskusji udział wzięli członkowie Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.
Hanna Dobrowolska (Ruch Ochrony Szkoły) przedstawiła Apel organizacji polonijnych skierowany Prezydenta RP – Apel Polaków mieszkających za granicą w sprawie obrony polskiej oświaty polonijnej (w załączeniu) oraz o bardzo niebezpiecznym zapisie we wstępie do podstaw programowych dotyczącym projektowania uniwersalnego.
Zbigniew Barciński (Stowarzyszenie Pedagogów NATAN) zwrócił uwagę na antyrodzinna edukację seksualną wprowadzaną do MEN w ramach obligatoryjnego przedmiotu wiedza o zdrowiu.
Mec. Jerzy Kwaśniewski (Instytut Ordo Iuris) zwracał uwagę na prawne konsekwencje wprowadzenia Europejskiego Obszaru Edukacyjnego oraz o konieczności ważenia przede wszystkim zapisów Konstytucji RP przed prawem międzynarodowym.
Bartosz Kopczyński (Towarzystwo Wiedzy Społecznej) rozwinął temat Europejskiego Obszaru Edukacyjnego i zagrożeń związanych z jego założeniami w dalszej perspektywie.
Agnieszka Pawlik-Regulska (Stowarzyszenie „Nauczyciele dla Wolności”) powiedziała o szkodliwości rozporządzenia dotyczącego prac domowych i naszym apelu do Prezydenta, aby złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (w załączeniu), wspomniała o podstawach programowych, zaprosiła inne organizacje społeczne do KROPS-u oraz zwracając uwagę, że dawni decydenci w resorcie oświaty otworzyli szeroko drzwi na pewne płynące z UE rozwiązania w sferze edukacji, a teraz my – organizacje społeczne mamy gasić pożary.
Maria Gudro-Homicka (Stowarzyszenie Ambasadorów Dzieci i Młodzieży) poruszyła kwestię szkodliwości dla procesu dydaktycznego stosowania form zewnętrznych egzaminów sprawdzających oraz o obniżeniu poziomu w szkołach.
KROPS kontynuuje działania, licząc na zajęcie stanowiska Głowy Państwa wobec poważnych zagrożeń dla polskich uczniów, pozbawianych tożsamości narodowej i rzetelnego kształcenia, oraz ich rodziców, którym zabierane są prawa rodzicielskie na rzecz opresyjnego superpaństwa w ramach UE.
Źródło: KROPS