Biskup diecezji Charleston w amerykańskim stanie Karolina Południowa „dojrzał” do ogłoszenia wyników diecezjalnej analizy papieskiego dokumentu Traditionis custodes. Okazuje się, że Msza Święta w tradycyjnym rycie będzie tolerowana w kilku miejscach, jednak dla innych sakramentów – takich jak bierzmowanie czy ostatnie namaszczenie – ordynariusz nie okazał się równie łaskawy.
Nowe zasady wejdą w życie w niedzielę i od tego momentu, według wykładni władz duchownych, sprawowanie sakramentów innych niż Najświętsza Ofiara w rycie trydenckim będzie „zakazane”. Według dokumentu wydanego przez bp. Roberta E. Guglielmone ograniczone będzie także sprawowanie Mszy Świętej, która będzie oprawiana w czterech kościołach na terenie diecezji, w niedziele i święta nakazane – i to także z pewnymi wyjątkami.
Ukaz abp. Guglielmone zastrzega, że tradycyjna Msza Święta nie może być sprawowana jako pasterka o północy w Boże Narodzenie, podczas Triduum Paschalnego i liturgii Zmartwychwstania Pańskiego. W dni powszednie Msza Święta może być odprawiana tylko wtedy, gdy w tym samym kościele w harmonogramie pojawi się dodatkowa Msza odprawiana zgodnie z mszałem Novus Ordo.
Wesprzyj nas już teraz!
Ograniczenia dotyczą także innych sakramentów. Bierzmowanie i ostatnie namaszczenie w tradycyjnych rytach zostały całkowicie „zakazane”, chrzest będzie dopuszczony tylko na wniosek rodziców, na małżeństwo potrzebna będzie specjalna, bezpośrednia zgoda biskupa, natomiast pogrzeb w rycie „trydenckim” będzie mógł się odbyć wyłącznie na podstawie wyrażonej na piśmie przedśmiertnej woli zmarłego.
Rzecznik diecezji powołuje się na rzekome konsultacje, jakie zostały przeprowadzone przez władze duchowne. – Po dokładnej rewizji obrzędów i konsultacji z proboszczami naszej diecezji, biskup zatwierdził tę politykę obowiązującą od pierwszą niedzieli Adwentu – czytamy na Catholic News Agency.
Niektóre ograniczenia zostały wytłumaczone poprzez odwołanie się do rozpoznania przez diecezję zwyczajów sprzed reformy liturgii. – Jeśli chodzi o konkretne ograniczenia dotyczące niektórych sakramentów, decyzje te zostały podjęte w oparciu o rubryki i studium obrzędów. Na przykład przed Vaticanum II Msza nie mogła być celebrowana po godzinie 12:00 w niedzielę i przed północą w dniu poprzedzającym główne święto. Dlatego w rubrykach nie ma pozwolenia na odprawianie tradycyjnej łacińskiej Mszy w Wigilię – twierdzi rzecznik.
Źródło: catholicnewsagency.com
FO