14 marca 2017

Wdzięczność i oczekiwanie. Ofiary wojny w Syrii błagają o kontynuowanie wsparcia

(Źródło: rodzinarodzinie.caritas.pl)

Syryjscy biskupi dziękują Polakom za projekt „Rodzina Rodzinie” i błagają o dalszą pomoc – mówił podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski dyrektor Caritas, ks. Marian Subocz. Hierarchowie zatwierdzili inicjatywę zbiórki pieniędzy do puszek na ofiary wojny w Syrii, którą organizacja przeprowadzi w najbliższą Niedzielę Miłosierdzia, czyli 23 kwietnia.

Ksiądz Subocz omówił niedawną wizytę delegacji Caritas w Aleppo. Opowiedział o sytuacjach, z jakimi na co dzień spotykają się mieszkańcy najbardziej zrujnowanego syryjskiego miasta, m.in. brakiem ogrzewania, elektryczności, a nawet wody. Ksiądz dyrektor zaprezentował również dane dotyczące wdrażania programu „Rodzina Rodzinie”. Obecnie objętych jest nim ponad 2 tysiące syryjskich rodzin wspieranych przez ponad 7 tysięcy polskich darczyńców.

Przedstawiciele dwóch lokalnych Kościołów podziękowali biskupom za zaangażowanie w projekt „Rodzina rodzinie”. Z kolei dyrektor syryjskiej Caritas, biskup Antoine Audo podziękował abp. Stanisławowi Gądeckiemu za jego osobiste zaangażowanie w tę inicjatywę oraz za listy pasterskie, jakie wystosował do pasterzy Kościoła w Syrii w połowie lutego. – Oni wręcz błagają, żeby ten projekt kontynuować – stwierdził dyrektor Caritas.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef kościelnej organizacji charytatywnej przedstawił listę projektów, w które chce się ona włączyć, by przywrócić bezpieczeństwo i stabilizację mieszkańcom Syrii. Wymienił, że ciągle niezbędna jest walka z głodem, pomoc w odbudowie zniszczonych domów oraz rozwijanie wiedzy i umiejętności studentów, poprzez organizowanie im zajęć. – Przez wojnę wyjechało z Syrii wielu lekarzy, dlatego ważne jest szkolenie nowych medyków – powiedział duchowny.

Ks. Subocz podczas zebrania plenarnego zaprezentował również serię projektów rodzinnych, polegających na sfinansowaniu zakładów pracy dla rzemieślników, np. ślusarzy, murarzy czy stolarzy – aby mogli sami pracować i szkolić zarazem nowych pracowników. 

– Nie odstępujemy od projektu korytarzy humanitarnych – stwierdził na konferencji prasowej po zakończeniu obrad abp Stanisław Gądecki dodając, że realizacja tego zamysłu wymaga zgody strony rządowej. Przewodniczący KEP wspomniał, że projekt korytarzy humanitarnych realizują już episkopaty Włoch i Hiszpanii. – My także chętnie byśmy się w to włączyli gdyby przyszła zgoda ze strony polskiego rządu – podkreślił abp Gądecki.

 

Źródło: KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram