Francja do końca roku oczekuje ponad 140 000 złożonych tzw. pierwszych wniosków o azyl. Od początku roku o azyl we Francji wystąpiło już około 93 000 migrantów. Oznacza to wzrost o 12–14% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.
W 2022 roku kraj był już przytłoczony ilością migrantów ubiegających się o azyl, z których tylko niewielki procent miał szanse na otrzymanie prawa pobytu. Dla całej reszty jest to sposób zalegalizowania pierwszego okresu pobytu, a później przychodzi czas odwołań, apelacji i ukrywania się w oczekiwaniu na kolejną decyzję państwa o „uregulowaniu pobytu nielegalnych migrantów”.
W sumie w ub. roku złożono ponad 130 000 pierwszych wniosków o azyl, ale część imigrantów się nawet nie ujawnia, liczy na dostanie się do Anglii lub po prostu przyjeżdża do Francji, chociaż pierwsze wnioski złożyła w innym kraju. Liczba 130 tys. dotyczyła więc tylko „azylantów”, a liczba przybyszy nie uwzględnia „studentów”, wiz pracowniczych, czy „łączenia rodzin”.
W roku 2023 zostanie pobity rekord z 2022, co potwierdzają dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i OFII (francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji). Do końca roku oczekuje się ponad 140 000 pierwszych wniosków o azyl. Pomimo gromkich zapewnień MSW Darmanina, że Francja nie przyjmie np. migrantów przybijających obecnie na Lampedusę i wprowadzenia kontroli na granicy z Włochami, to właśnie z tego kraju przybywa największa ilość kandydatów do azylu. Tylko pod koniec sierpnia w punktach obsługi osób ubiegających się o azyl (Guda) przy prefekturach i w OFII przyjęto ogółem prawie 10 000 wniosków więcej niż w roku ubiegłym. Obecnie na rozpatrzenie oczekuje nie mniej niż 50 000 takich podań.
Według danych MSW 32% wniosków migrantów zostało zaakceptowanych. Na „prowadzeniu” są Afgańczycy, którzy złożyli ponad 12 000 wniosków (15% wszystkich wnioskodawców zarejestrowanych od początku rok. Następni w kolejce są Gwinejczycy, obywatele Bangladeszu, mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej, obywatele Turcji (często Kurdowie) i Demokratycznej Republiki Konga. Na każdą z tych nacji przypada od 5 000 do 6 000 kandydatów do azylu.
Spadła ilość wniosków od mieszkańców Gruzji i Albanii (odpowiednio ponad 4 tys. i niecałe 2 tys.). Ci nie mają większych szans na azyl, ale np. wykorzystują okres rozpatrywania ich wniosków np. na… darmowe leczenie swoich chorób. Najmniej wniosków azylowych złożyli Rosjanie, obywatele Sri Lanki, Pakistańczycy i Syryjczycy (od 1800 do 2400).
BD