3 sierpnia 2012

We wrześniu odsłonięcie pomnika „Inki”

(fot.commons/GNU/creative)

16 września o godz. 15 w Parku dra. Henryka Jordana w Krakowie zostanie odsłonięty Pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka”. Zamordowanej przez komunistycznych oprawców w 1946 roku.


Prezes Towarzystwa Parku imienia dr Henryka Jordana Kazimierz Cholewa powiedział, że Danuta Siedzikówna jest symbolem dla młodych pokoleń tego, jak należy godnie postępować, „jak trzeba zachować się w każdej sytuacji”. Była ona wielką patriotką walczącą o wolną Polskę, „a w trakcie śledztwa nie zdradziła nikogo”. Zaznaczył, że pomnik będzie 19. z serii „Wielkie postacie XX wieku”, którą zapoczątkowano pod koniec ubiegłego stulecia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Inka” wychowała się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK (w grudniu 1943 r), a następnie odbyła szkolenie sanitarne. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka, a później w nadleśnictwie Miłomłyn w pow. Ostróda.

 

Wiosną 1946 r. nawiązała kontakt z ppor. Zdzisławem Badochą „Żelaznym”, dowódcą jednego ze szwadronów „Łupaszki”. Służyła w tym szwadronie jako łączniczka i sanitariuszka do lipca 1946 r., uczestnicząc w akcjach przeciwko NKWD i UB. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w tamtejszym więzieniu.

 

W akcie oskarżenia „Inki” znalazły się zarzuty udziału w związku zbrojnym, mającym na celu obalenie siłą władzy ludowej oraz mordowania milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał 3 sierpnia 1946 r. wyrok śmierci na niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Niecały miesiąc później – 28 sierpnia – o godz. 6.15 została zabita strzałem w głowę.

Została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

 

Źródło: solidarni2010.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram