Dwie agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegły przed nadchodzącymi kryzysami żywnościowymi spowodowanymi „wstrząsami” klimatycznymi, takimi jak susze, a także wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Czynniki te spowodowały gwałtowny wzrost cen paliw i żywności. Według raportu 750 tys. osób jest zagrożonych śmiercią głodową.
Ta ponura ocena została przedstawiona w poniedziałek w raporcie dwóch agencji ONZ zajmujących się walką z biedą i głodem: Światowego Programu Żywnościowego (WFP) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley, powiedział, że światowy kryzys żywnościowy uderza w „najbiedniejszych z biednych” i dodał: „warunki są obecnie o wiele gorsze niż podczas Arabskiej Wiosny w 2011 roku i kryzysu cen żywności w latach 2007-2008, kiedy to 48 krajami wstrząsnęły niepokoje polityczne, zamieszki i protesty”.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy raportu wzywają do pilnej akcji humanitarnej, aby pomóc „punktom zapalnym”, w których w ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewane jest nasilenie się zjawiska klęski głodu.
Agencje ONZ zwracają również uwagę, że wojna na Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję w lutym, zaostrzyła kryzys związany ze wzrostem ceny żywności i energii na całym świecie.
„Oczekuje się, że skutki będą szczególnie dotkliwe tam, gdzie niestabilność gospodarcza i spirala cen połączona jest ze spadkiem produkcji żywności spowodowanym wstrząsami klimatycznymi, takimi jak powtarzające się susze lub powodzie”, napisano we wspólnym oświadczeniu agencji ONZ.
Wśród regionów najbardziej zagrożonych wymienia się Afrykę Wschodnią, gdzie według ONZ „bezprecedensowa” susza dotyka Somalię, Etiopię i Kenię. Z kolei Sudan Południowy zmaga się z czwartym z kolei rokiem powodzi na dużą skalę. W raporcie wymieniono sześć krajów jako „najbardziej zagrożone” miejsca, w których panują katastrofalne warunki: Etiopia, Nigeria, Sudan Południowy, Jemen, Afganistan i Somalia. Według raportu, aż 750 000 osób w tych krajach jest zagrożonych śmiercią głodową.
W kwietniu w Etiopii w regionie Tigraj, według badań przeprowadzonych przez urzędników regionalnej służby zdrowia, do których dotarła agencja Associated Press, co najmniej 1900 dzieci poniżej 5 roku życia zmarło z powodu niedożywienia.
W poniedziałkowym raporcie agencji ONZ znajduje się ostrzeżenie, że Kongo, Haiti, region Sahelu, Sudan i Syria pozostają krajami „budzącymi bardzo duże obawy” jeśli chodzi o sytuację żywnościową, odnotowano również, że Kenia jest nowym członkiem tej listy.
Do listy krajów, w których występują problemy żywnościowe, dołączyły Sri Lanka, Benin, Republika Zielonego Przylądka, Gwinea, Ukraina i Zimbabwe, a wśród obszarów, w których nadal występują niedobory żywności, znalazły się Angola, Liban, Madagaskar i Mozambik. (PAP)