15 lutego 2017

Według szefa Pentagonu, niektóre państwa NATO zamykają oczy na nowe zagrożenia

(Generał James Mattis i sekretarz NATO Jens Stoltenberg. Fot. Reuters / Francois Lenoir)

 

Amerykanie nie mogą dbać bardziej o bezpieczeństwo waszych dzieci, niż wy sami – mówił do ministrów obrony państw NATO ich amerykański odpowiednik, generał James Mattis. – Lekceważenie gotowości wojskowej to wyraz braku szacunku dla siebie, dla Sojuszu i swobód, które odziedziczyliśmy i które są teraz wyraźnie zagrożone.


Wesprzyj nas już teraz!


Szef Pentagonu wskazał na konieczność opracowania przez każdy spośród krajów-członków NATO własnego harmonogramu stopniowego zwiększania wydatków na obronność. Mattis wymienił państwa – jak na razie zaledwie pięć – które wypełniają zobowiązanie do przeznaczania na ten cel co najmniej 2 procent Produktu Krajowego Brutto. W tym wąskim gronie, oprócz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Estonii i Grecji, znajduje się także Polska.

 Po zakończeniu zimnej wojny mieliśmy nadzieję. Jednak 2014 rok był przebudzeniem w nowej rzeczywistości: Rosja siłą zmieniła granice jednego ze swych suwerennych sąsiadów, a na granicy Turcji pojawiło się Państwo Islamskie siejąc terror, usiłując zdobyć terytorium i ustanowić kalifat. Gdy te wydarzenia działy się na naszych oczach, niektórzy w Sojuszu odwracali wzrok, zaprzeczając temu, co się dzieje – mówił amerykański minister obrony.

Ameryka wywiąże się ze swoich zobowiązań, ale jeśli wasze kraje nie chcą, by zaangażowanie Ameryki na rzecz sojuszu zostało ograniczone, każda z waszych stolic powinna okazać wsparcie dla naszej wspólnej obrony – powiedział generał Mattis. Zwrócił się on w Brukseli do sojuszników w ramach paktu NATO o zwiększenie nakładów na obronność.

Nie jest to nowe oczekiwanie, wynika z porozumienia zawartego przez państwa-członków Paktu Północnoatlantyckiego przed trzema laty. Przypomniał o nim Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Potwierdził on informacje o poparciu, jakie zadeklarował wobec sojuszu prezydent Trump.

To nie Stany Zjednoczone mówią Europie, żeby zwiększyć wydatki. To szefowie państw i rządów 28 członków NATO w 2014 roku zgodzili się, że powinniśmy zwiększyć wydatki obronne. To kwestia wprowadzenia w życie czegoś, na co się zgodziliśmy. Cieszę się z każdej presji, wsparcia, by upewnić się, że tak się stanie – stwierdził sekretarz.

W ubiegłym roku 22 spośród 28 państw NATO zastosowało się do porozumienia i zwiększyło wojskowe wydatki.

W środę rozpoczęły się zaplanowane na dwa dni rozmowy w kwaterze głównej sojuszu – pierwsze po zmianie na najważniejszym fotelu w Białym Domu. – Jestem absolutnie pewny, że to spotkanie wyśle sygnał o transatlantyckiej jedności, wadze bycia razem i chronienia się nawzajem oraz bardzo silnym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w NATO – zapewniał Stoltenberg. – Silne NATO jest dobre dla Europy i silne NATO jest dobre dla Ameryki Północnej.


Polska należy do państw spełniających kryteria określone we wrześniu 2014 roku w Newport. Chodzi o powstrzymanie tendencji spadkowej w wydatkach wojskowych i zwiększenie ich w ciągu dekady do wysokości 2 procent krajowego PKB.

 

 

Źródło: tvn24.pl, onet.pl

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram