Dzisiaj

Wewnętrzna sprzeczność. Nawet progresiści krytycznie oceniają dokument Watykanu o Medjugorje

(fot. Janos Korom/Flickr/Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Dokument Stolicy Apostolskiej na temat fenomenu Medjugorja zbiera bardzo krytyczne oceny wśród teologów i publicystów na całym świecie. W nocie Dykasterii Nauki Wiary pt. „Królowa Pokoju” z 19 września 2024 roku zezwolono na propagowanie orędzi medjugorskich oraz na pielgrzymowanie do miejsca rzekomych objawień, z drugiej strony formułując wiele zastrzeżeń co do ich treści. Z krytyką postępowania Watykanu wystąpił teraz nawet bardzo progresywny włoski teolog, liturgista prof. Andrea Grillo.

Według prof. Andrei Grilla można powiedzieć, że nota Dykasterii Nauki Wiary jest nacechowana próbą „afirmowania i zaprzeczania tych samych rzeczy” jednocześnie. Krytykując treść orędzi, a z drugiej strony zachwalając owoce duszpasterskie Medjugorja, sprawia wrażenie, że „owoce [duszpasterskie] nie zależą od orędzi, a orędzia nie mają wpływu na owoce”.

Liturgista wskazuje, że nota Stolicy Apostolskiej konsekwentnie pisze o „domniemanych” orędziach Matki Bożej. Problem w tym, że wydając „nihil obstat” – a taką ocenę właśnie ogłoszono – sugeruje się, że te orędzia należy identyfikować z Maryją. Jest w tym jego zdaniem poważna sprzeczność. Grillo trzeźwo zwraca uwagę, że fenomen Medjugorja opiera się na cotygodniowych orędziach; dlatego oddzielanie owoców duszpasterskich od orędzi, na których te owoce bazują, jest „rażącym błędem metodologicznym”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Czy można głosić kłamstwa i prowadzić życie ewangeliczne?” – zadał retoryczne pytanie Grillo. W tekście Dykasterii Nauki Wiary długo wylicza się też różne rodzaje orędzi; w sumie tworzy do obraz czegoś „autorytatywnego”, choć w istocie, także biorąc pod uwagę wstępne zastrzeżenia dokumentu o rzekomym charakterze „objawień”, mamy do czynienia z tekstami „pozbawionymi jakiegokolwiek autorytetu”.

Sprzeczności jest więcej. Prof. Andrea Grillo wskazuje, że w nocie zaleca się korzystanie z fenomenu Medjugorja, stwierdzając, że na skutek tych objawień nie rozprzestrzeniło się wśród katolików „żadne negatywne zjawisko”. Z drugiej strony zaleca się jednak biskupom diecezjalnym podejmowanie własnych decyzji, którzy albo mogą docenić „wartość duszpasterską” Medjugorja – albo nie, wedle swojego rozeznania.

Liturgista zwrócił też uwagę, że w treści orędzi zawarte jest na przykład określenie „jeden i trójjedyny” Syn. Dykasteria przyznaje, że jest ono formalnie błędne, ale stara się je jakoś wytłumaczyć. „Nawet ono nie jest tak wielkim błędem… Wystarczy, że zwiększa się liczba odmawianych różańców i pielgrzymek i wszystko da się wytrzymać” – konkluduje kąśliwie Grillo.

Źródło: CittaDellaEditrice.com/Munera – Rivista Europea di Cultura

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 265 094 zł cel: 300 000 zł
88%
wybierz kwotę:
Wspieram