22 listopada 2022

WHO aktualizuje listę patogenów mogących wywołać pandemię. Celem szybsza produkcja testów i szczepionek

(Oprac. GS/ PCh24.pl)

Trzystu naukowców na polecenie Światowej Organizacji Zdrowia zidentyfikuje patogeny, które mogłyby wywołać kolejne epidemie lub pandemie. Zaktualizują listę najbardziej niebezpiecznych patogenów, nad którymi będą zgłębiane badania, aby w szybkim czasie móc uruchomić produkcję testów i szczepionek.

Biuro WHO poinformowało, że zamierza zgromadzić ponad 300 naukowców, którzy zajmą się badaniami nad ponad 25 rodzinami wirusów i bakterii, a także „chorobą X”. Nie wiadomo, jaki patogen powoduje „chorobę X”, ale WHO obawia się, że może ona wywołać epidemię światową.

Celem badań jest nie tylko zidentyfikowanie potencjalnych groźnych patogenów, ale przede wszystkim pogłębienie badań nad nimi i produkcja stosownych testów, terapii oraz szczepionek.

Wesprzyj nas już teraz!

Po raz pierwszy listę priorytetowych patogenów opublikowano w 2017 roku. Obejmuje ona: COVID-19, wirusa Eboli, gorączkę krwotoczną Lassa, bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS), zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS), gorączkę doliny Rift, Zika i „chorobę X”.

– Ukierunkowanie na priorytetowe patogeny i rodziny wirusów w celu badań i rozwoju środków zaradczych ma zasadnicze znaczenie dla szybkiej i skutecznej reakcji na epidemię i pandemię – oznajmił dr Michael Ryan, jeden z dyrektorów wykonawczych WHO. Podkreślił on, że „bez znacznych inwestycji w badania i rozwój przed pandemią COVID-19 nie byłoby możliwe opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek w rekordowym czasie”.

W jaki sposób zostanie sporządzona nowa lista priorytetowych patogenów, nad którymi będą prowadzone pogłębione badania w celu przygotowania do pandemii i produkcji szczepionek na masową skalę?

Eksperci WHO mają wziąć pod uwagę kryteria naukowe, jak i kryteria dotyczące zdrowia publicznego, a także kryteria skutków społeczno-ekonomicznych, dostępności do szczepionek i równości.

Pracownicy WHO ustalą także, gdzie najłatwiej będzie można testować nowe produkty.

Zaktualizowana lista patogenów zostanie opublikowana przed kwietniem 2023 r. Tymczasem oenzetowska agenda przygotowuje się do kolejnej rundy negocjacji w sprawie traktatu pandemicznego. Zgodnie z propozycjami, nowa regulacja miałaby przyznawać nadzwyczajne uprawnienia urzędnikom WHO, którzy mogliby decydować o blokadach danych krajów, wstrzymaniu ruchu lotniczego, kolejowego itp.

Kolejną rundę rozmów zaplanowano na 5-7 grudnia w Genewie, licząc na wynegocjowanie nowej konwencji WHO lub innego rodzaju międzynarodowego porozumienia w sprawie gotowości i reagowania na pandemię. Sprawozdanie z postępów w negocjacjach zostaną przedstawione państwom w 2023 r., a rok później państwa miałyby rozważyć przyjęcie nowej regulacji.

Źródło: sciencealert.com, who.int

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 144 167 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram