30 listopada 2016

WHO alarmuje: wzrost liczby osób zarażonych wirusem HIV. O „imigranckim” tle agenda ONZ milczy

UE i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmują o rekordowym wzroście liczby osób zarażonych wirusem HIV. W 2015 r. odnotowano w obszarze europejskim ponad 153 tys. nowych przypadków wirusa HIV. O ile ECDC zwraca uwagę, iż 37 proc. zachorowań wirusem HIV przypada na imigrantów i uchodźców, o tyle WHO wydaje się ten fakt pomijać.


Jedna na siedem osób w Europie jest nosicielem wirusa HIV, jednak nie jest tego świadoma – ostrzegają przedstawiciele Unii Europejskiej i WHO, którzy uznały rok 2015 za kolejny rekordowy pod względem liczby nowych zakażeń w Europie.

Wesprzyj nas już teraz!

– HIV/AIDS jest nadal poważnym problemem w Europie (…) Europejskie Centrum Zapobiegania i Chorób (ECDC) oszacowało, że jedna na siedem osób żyjących z HIV są nieświadome ich statusu, co jest szczególnie niepokojące – podkreślił Komisarz Zdrowia UE Vytenis Andriukaitis. – Ludzie, którzy nie wiedzą, że są zakażeni nie mogą korzystać z leczenia ratującego życie i mogą nadal przenosić wirusa na innych – zauważył.

Dane ECDC pochodzą z 28 państw UE oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Prawie połowa przypadków w tych krajach – 47 proc. – zdiagnozowano w późniejszym stadium choroby, co jak wyjaśniał komisarz, średnio rozpoznanie choroby następuje prawie cztery lata po zakażeniu HIV.

Wirus przenoszą w pierwszej kolejności mężczyźni współżyjący z mężczyznami (MSM). Na nich przypada 42 proc. rozpoznanych zakażeń. Jak podkreśliła ECDC – osoby takie (homoseksualiści, tranwestyci itp.) to jedyna grupa, w której stale obserwuje się wzrost zakażeń. W dalszej kolejności wirus przenoszony jest przez kobiety prostytuujące się i narkomanów.

Tylko w ub. roku zanotowano 153 tys. 407 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w porównaniu do rekordowego roku 2014, kiedy odnotowano 142 tys. zarażeń. Co ciekawe, media nie podają, ale taka informacja jest zawarta w raporcie ECDC, że aż 37 proc. osób, u których zdiagnozowano HIV stanowili imigranci i uchodźcy (w nomenklaturze raportu znajduje się określenie „ludzie spoza badanego kraju”). Wczytując się dalej można się dowiedzieć, że rekordowa liczba „ludzi spoza badanego kraju” z HIV przypadła na Luksemburg i Szwecję (aż 70 proc.!). Dla porównania takich osób w Chorwacji, na Łotwie, Litwie, w Polsce i Rumunii było 5 proc. łącznie.

ECDC zauważyła także, że znacznie spadła w ciągu ostatniej dekady liczba osób zakażonych HIV wskutek kontaktów heteroseksualnych.

WHO twierdzi z kolei, że rekordowa liczba zakażeń wirusem HIV odnotowywana jest w Rosji i wśród imigrantów, którzy rzekomo nabyli wirusa po przyjeździe do Europy.

AIDS – wg danych Światowej Organizacji Zdrowia z 53 krajów Europy – jest główną plagą, która w dodatku szerzy się.. w Europie Wschodniej i byłym Związku Radzieckim. Liczba zachorowań na AIDS wzrosła tam w ciągu ostatniej dekady. WHO grozi, że właśnie na wschodzie Europy, gdzie brak odpowiedniego finansowania i testowania chorych „tyka bomba,” zagrażająca bezpieczeństwu zdrowotnemu Europejczyków.  

Wg Światowej Organizacji Zdrowia prawie 80 proc. przypadków AIDS w 2015 r. odnotowano w Europie Wschodniej, a 18 proc. w Europie Zachodniej i 3 proc. w Europie Środkowej. Warto jednak zauważyć, że ponad 60 proc. przypadków AIDS spośród – jak to określa WHO – krajów Europy Wschodniej przypada na samą Rosję. W dalszej kolejności z niechlubnymi statystykami są Ukraina, Białoruś, Mołdawia itp. Tutaj AIDS szerzy się wskutek narkomanii.

W samej Rosji spośród wszystkich krajów zaliczanych przez WHO do regionu europejskiego, zdiagnozowano 64 proc. nowych przypadków zakażania.

 Instytucje unijne zgodnie z wytycznymi WHO nakłaniają państwa do zwiększenia działań prewencyjnych i przeprowadzania większej ilości testów na obecność wirusa HIV. W Grecji na przykład już obowiązuje skandaliczny przepis, który pozwala policji zatrzymać daną osobę i zmusić ją do badania na obecność wirusa.

Dyrektor regionalna WHO dla Europy – Zsuzsanna Jakab stwierdziła: – Pomimo znacznych wysiłków HIV pozostaje jednym z głównych problemów zdrowia publicznego w regionie europejskim WHO, zwłaszcza w jego wschodniej części. Wezwała kraje członkowskie do wdrożenia nowego planu działania zatwierdzonego we wrześniu, który ma ułatwić dostęp do badań diagnostycznych i umożliwić prewencję, by zahamować rozprzestrzenianie się wirusa HIV/AIDS. Raport: tutaj

Źródło: euractiv.com., ecdc.europa.eu., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram