Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szykuje nam międzynarodowy traktat antypandemiczny. Ma on zawierać globalne instrukcje postępowania w przypadku pandemii. Ale nie tylko. Projektowany dokument budzi słuszne wątpliwości nie tylko co do jego prawdziwych celów, ale i rozwiązań prawnych, które naruszą suwerenność państw. O sprawie w rozmowie na kanale PCh24.TV opowiada Joanna Modrzewska z Instytutu Ordo Iuris.
Jak zauważyła Joanna Modrzewska, korzenie traktatu sięgają daleko. Ale epidemia Covid-19 pokazała WHO, że organizacja ta może zrobić „coś więcej”. – W moim odczuciu jest to pewien plan na przeorganizowanie nie tylko systemu dotyczącego zdrowia, bo on idzie jeszcze dalej. W raporcie podajemy, że państwa grupy G7 wskazywały nie tylko na ochronę zdrowia, która tak naprawdę powinna zostać w tym traktacie zawarta. On idzie dalej – „zbudujmy świat na nowo”. Nie chodzi więc tylko o zdrowie, ale o całe społeczeństwo. Tak właśnie możemy odczytywać ów dokument – podkreśliła.
Zawarte w traktacie kwestie dotyczą m.in. środowiska, zrównoważonego rozwoju, a on z kolei jak wiemy dotyka kwestii związanych z upowszechnianiem aborcji. I można by się zastanawiać jakież to kompetencje ma WHO, jeśli idzie o kwestie związane z klimatem. Okazuje się jednak, że same kompetencje nie są tu ważne. – Ważne jest to, że WHO ma możliwość kreowania pewnej wizji świata i wskazywania rządom jak powinny funkcjonować. Myślę więc, że kompetencje WHO będą się poszerzały – dodała.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem eksperta Ordo Iuris, na razie WHO nie ma możliwości nakłaniania państw do swoich rozwiązań, ale te państwa w przyszłości same w pewien sposób wyrażą zgodę na to, by WHO weszła w kompetencje ich rządów. Już dziś widzimy, że WHO jest bardzo „modną” organizacją i co tam się powie odbierane jest jako wytyczna tego jak należy postępować.
Tu ponownie w ważnej roli pojawia się epidemia koronawirusa. Pokazała ona bowiem, że wytyczne WHO były powszechnie wdrażane, ale gdyby jakiś rząd nie chciał iść wskazaną drogą, nie można było mu nic zrobić. Działo się to bez traktatu. To były tylko rekomendacje. Czy słuszne? Tu, jak wiemy, pojawiło się wiele wątpliwości – weźmy tu przykład obowiązkowych szczepień czy zasad stosowania maseczek.
Więcej o tym co może się zmienić po przystąpieniu do międzynarodowego traktatu antypandemicznego WHO – tylko na PCh24.TV
WHO po cichu wprowadzi „NOWY SANITARYZM”? Jest już dokument! || Ordo Iuris. W imię zasad