Jarosław Kaczyński zapowiada nowe rozdanie w stosunkach Polska-Bruksela. A może w końcu czas na POLExit?

Jaroslaw-Kaczynski-22.jpg
fot. PAP/Paweł Supernak

Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z UE będziemy musieli ułożyć po nowemu – mówi w tygodniku „Sieci” prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o relacje z Komisją Europejską. – Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko – dodał.

W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” – którego kolejny fragment opublikowano w portalu wPolityce.pl – prezes PiS skomentował opinie europosłów Zdzisława Krasnodębskiego, Ryszarda Legutki i Jacka Saryusza-Wolskiego, według których „czas na zmianę polityki wobec UE”.

Kaczyński przypomniał, że w połowie lipca powiedział to samo: „koniec tego dobrego”. – Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy. Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra – stwierdził prezes PiS.

Zróbmy to razem!

Przyznał też, że wszystkich nie przekona. – Niektórzy chcą trwać w głupocie, złudzeniach, inni cynicznie liczą na fortuny, które zarobią na jakimś zniewalaniu Polski. Operacja ewentualnej zmiany złotego na euro byłaby dla spekulantów mających dostęp do odpowiedniej wiedzy okazją do zarobienia miliardów. Ale reszta powinna zrozumieć i przyjąć, że próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować – powiedział Kaczyński.

Dopytywany, co konkretnie oznacza „koniec tego dobrego”, prezes PiS odpowiedział, że „w tej sytuacji musimy przede wszystkim zadbać o polskich obywateli, podjąć działania, które obniżą koszt energii”.

Jest kryzys, wojna, to warunki w pełni uzasadniające podjęcie działań nadzwyczajnych. Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony. Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia – zaznaczył Kaczyński.

Dodał, że „o szczegółach przyjdzie czas mówić”. – Gdybym wiedział, że dadzą nam te główne pieniądze, to bym miał inne podejście. Ale jestem przekonany, że chcąc Polskę złamać i zmusić do pełnej uległości wobec Niemiec, zablokują także te fundusze. Znajdą nowe preteksty – ocenił.

Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi – podkreślił prezes PiS. – Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów. Nawet wyroków TSUE, który jasno stwierdził, że w przypadku sędziów powołanie przez prezydenta zamyka temat, nawet jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości. Sami to orzekli i nic to nie zmienia – pani von der Leyen wrzuca żądania możliwości podważania decyzji jednego sędziego przez drugiego. Tego nie możemy zaakceptować – powiedział Kaczyński. (PAP)

 

 

80106.jpg
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

„POLEXIT”. Debata zakazana

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zak...Czytaj dalej

polexit-Tusk-Kacz.jpg

„Polexit”? Tusk może zrobić dla tej idei więcej niż PiS [OPINIA]

„Oni chcą wyjść z UE, by bezkarnie gwałcić prawa obywateli i zasady demokracji”, grzmiał w niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie Donald Tusk, podczas opozycyjnego wiecu „ZostajeMY w Europie”. Lider PO i jego zwolennicy raczej nie zdają sobie sprawy, że tego typu akcjami generują antyunijne nastroje i zwiększają liczbę zwolenników Polexitu.Hasło „Polexit” jest powtarzane przez polityków totalnej ...Czytaj dalej

Rafal-Ziemkiewicz.jpg
fot. Adam Chelstowski / Forum

Rafał Ziemkiewicz dla PCh24 TV: Chcesz zostać w UE, szykuj się na PolExit

– Jeżeli ktoś dopuszcza jedynie możliwość pełnego rozpłaszczenia przed innymi i tego, że inni mają rządzić, to mamy do czynienia z aberracją. Niestety w obozie „Europejczyków polskiego pochodzenia”, jak powiedział poseł Mieszkowski z KO, tego typu podejście dominuje. Oni myślą: bądźmy posłuszni wobec Unii Europejskiej, a UE wszystko zarządzi w zgodzie z polskim interesem – powiedział na antenie PC...Czytaj dalej

forum-0428086149-scaled.jpg
Paweł Lisicki, fot. Grazyna Myslinska / Forum

Paweł Lisicki rozważa Polexit. Propozycje UE to inżynieria społeczna i tęczowy sowietyzm

Przyjęcie propozycji Unii Europejskiej tj. ochrony przed mową nienawiści oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację płciową, oznaczają wprowadzenie do Polski inżynierii społecznej i tęczowego sowietyzmu – wskazuje Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim. Publicysta komentuje również sprawę zwiększenia się liczby Polaków, przeciwnych członkos...Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: