Lekarze będą "aktywnie pomagać" w samobójstwie? Lewica: trzeba uregulować rynek leków dla osób, które chcą odebrać sobie życie

Depresja.jpg
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

„Osoba, która zamierza popełnić samobójstwo będzie mogła otrzymać od lekarza stosowne do tego leki”, głosi projekt niemieckiej ustawy o „aktywnej pomocy lekarskiej osobom, które zamierzają sobie odebrać życie” przygotowany przez polityków SPD, Zielonych, FDP i die Linke.

Nowe przepisy przygotowane przez niemieckich liberałów i lewicę to pokłosie wyroku tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie stwierdzili, że obowiązujące w Niemczech prawo dotyczące „aktywnej pomocy lekarskiej”, a konkretnie odpowiedzialność karna dla lekarzy, którzy „aktywnie pomagają samobójcom” jest niezgodne z konstytucją.

Ta decyzja de facto dała lekarzom zielone światło na podejmowanie decyzji o wypisaniu samobójcy stosownych leków, ale zabrakło jakichkolwiek regulacji dotyczących tego, kiedy jest to możliwe. Mówiąc krótko: nie ma jasnych wytycznych. Od tego czasu w niemieckim prawie panował totalny bałagan, do tego stopnia, że nawet prokuratorzy często nie wiedzieli, czy lekarze przepisując leki w danej sytuacji mieli prawo do tego, czy też posuwali się zbyt daleko – mówi Interii i Polsat News Lukas Benner z partii Zielonych, który pracował nad projektem nowej ustawy.

Zróbmy to razem!

Nowe przepisy mają wyjaśnić wszelkie wątpliwości i uregulować, w jakich przypadkach aktywna pomoc lekarska będzie możliwa. Nowy projekt ustawy zakłada, że osoba, której sytuacja życiowa jest trudna i nie widzi dla siebie dalszej możliwości życia, będzie musiała w pierwszej kolejności zgłosić się do specjalnych punktów doradztwa. Zadaniem specjalistów będzie przede wszystkim znalezienie rozwiązania, by odwieść samobójcę od decyzji odebrania sobie życia.

„Jeżeli jednak sytuacja danej osoby będzie dla niej bez wyjścia, a samobójca świadomie, osobiście, bez wpływu i ingerencji osób trzecich będzie chciał odebrać sobie życie, gremium specjalistów wyda specjalne zaświadczenie, na podstawie którego lekarz będzie mógł przepisać takiej osobie odpowiednie leki, dostępne na rynku. Nie oznacza to jednak, że taki dokument obliguje lekarza do wypisania recepty. Medyk kierując się własnym sumieniem, będzie mógł odmówić wypisania medykamentów”, czytamy w Interii.

Projekt ustawy według informacji Interii i Polsatu News ma trafić pod obrady niemieckiego parlamentu 7 lipca. W głosowaniu nie będzie żadnej dyscypliny partyjnej.

Źródło: Interia

TK

 

Narski-eutanazja.jpg
Oprac. GS/PCh24.pl / AB

Znów chcą mnie zabić! Powstaniec Warszawski o Niemcach, UB i ucieczce z Holandii przed eutanazją

- Obawiam się, że znów chcą mnie zabić. Najpierw chcieli to zrobić Niemcy, potem panowie z UB i SB, a teraz holenderski system prawny, który zezwala na tzw. eutanazję. Wystarczy starego człowieka, który już nie może produkować, ubezwłasnowolnić i wydać na niego wyrok śmierci. Tak zginął m.in. mój kolega w Holandii, którego na eutanazję skazały jego własne dzieci (…) Wolałem więc nie ryzykować i wr...Czytaj dalej

centrum-zycia_Paglia-eutanazja.jpg

SZOKUJĄCE SŁOWA WAŻNEGO HIERARCHY! Eutanazja jednak "nie taka zła"?

Aleksandra Gajek z Centrum Życia i Rodziny mówiła w PCh24 TV o działaniach gubernatora Florydy Rona DeSantisa, które wzbudzają wielką furię lewicy, bo idą po linii normalnego, katolickiego porządku a także o relatywizowaniu przed kard. Vincenzo Paglię grzechu eutanazji. Chcesz zobaczyć specjalny odcinek serialu "Kto zabił Jezusa?"? Wesprzyj nasze dzieło! 👉 https://pch24.tv/kto-zabil-jezusa/?...Czytaj dalej

miniatura_v1_w-imie-zasad_eutanazja-w-Polsce.jpg

IDĄ PO NAS?! Ordo Iuris alarmuje: o tym się milczy, ale eutanazja jest blisko!

Dr Katarzyna Gęsiak z Instytutu Ordo Iuris była gościem Pawła Zdziarskiego w programie "Ordo Iuris. W imię zasad". Wesprzyj powstanie drugiej części serii "Władcy świata" i uzyskaj dostęp do przedpremiery zaraz po zakończeniu prac! 👉 https://pch24.tv/wladcy-swiata/?ka=00... Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: