Trump szokuje: chce aby cieśnina Ormuz stała się terytorium USA

mid-epa13170149 (1).jpg
fot. PAP/EPA/OLGA FEDOROVA

- Wkrótce ogłoszę cieśninę Ormuz terytorium Stanów Zjednoczonych - oświadczył Donald Trump 14 sierpnia. Zapowiedział też mocny atak gospodarczy na Iran.

Amerykański prezydent przypomniał, że siły USA nadal blokują irańskie porty.

W ostatnim czasie Trump wielokrotnie powtarzał, że Stany Zjednoczone mają „całkowitą kontrolę” nad cieśniną Ormuz, i zapewniał, że ją utrzymają.

Tego samego dnia w rozmowie z Fox News polityk zapowiedział także mocny atak gospodarczy na Iran.

Wcześniej sekretarz skarbu USA Scott Bessent zapowiedział nałożenie na Iran restrykcji gospodarczych „jakich świat nigdy wcześniej nie widział”. Jak przekazał Reuters, nowe działania mają zostać wdrożone już w przyszłym tygodniu, niezależnie od trwającej blokady cieśniny Ormuz.

Tymczasem strona irańska ostrzega, że cieśnina pozostanie zamknięta tak długo, jak długo USA nie spełnią warunków postawionych przez Teheran. Chodzi tu m.in. o zakończenie wojny i odmrożenie irańskich aktywów zagranicznych.

Źródło: PAP

AF

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: