14 grudnia 2022

Wiceminister finansów: inflacja powoduje większe dochody budżetowe i wyższe wydatki

(fot. Pixabay)

Inflacja powoduje większe dochody budżetowe, ale i dużo większe wydatki, które ponosimy na dodatki, osłony, tarcze, wsparcie pozabudżetowe – mówił w środę w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń, odpowiadając na pytania opozycji ws. wysokich kosztów życia Polaków.

W środę w Sejmie wiceszef resortu finansów odpowiadał na pytania Klubu Parlamentarnego KO w sprawie wysokich kosztów życia Polaków w związku z szalejącą inflacją oraz końcem działania tarcz antyinflacyjnych skutkującego wzrostem stawek VAT.

Wiceminister Soboń odpowiadając wskazał, że w przypadku cen prądu i gazu obowiązuje mechanizm zamrożenia cen i „de facto tarcza”, dla osób najsłabiej sytuowanych o dochodach 1,5 tys.-2,1 tys. w gospodarstwie jednoosobowym – „poprzez albo dodatki osłonowe (4 mld zł), albo zwrot VAT-u z faktury w przypadku gazu”.

Wesprzyj nas już teraz!

Soboń przyznał, że inflacja powoduje większe dochody budżetowe. – Inflacja powoduje jednak dużo większe wydatki budżetowe, które ponosimy na różnego rodzaju dodatki, osłony, tarcze, także wsparcie pozabudżetowe – np. wakacje kredytowe czy zwiększone środki na fundusz wsparcia kredytobiorców – mówił.

Zapewnił, że „z tej drogi nie zejdziemy”. – Nie zejdziemy z drogi, w której pomagamy wszystkim, którzy pomocy potrzebują – podkreślił.

Wiceszef MF odniósł się też do stwierdzenia opozycji, że inflacja bazowa ma charakter wewnętrzny i zależy bezpośrednio od polityki rządu. – Inflacja bazowa to np. transport; koszty transportu rosną, bo rosną ceny paliw – czynnik zewnętrzny. To restauracje, które podnoszą ceny, bo np. rosną koszty energii – czynnik zewnętrzny – wyliczał.

Zwrócił uwagę, że w mechanizmie zamrożenia cen energii „zaszyty został podatek, który jest ponoszony jako koszt przez przedsiębiorcę wytwarzania i obrotu w ramach sektora elektroenergetycznego”. – Tak właśnie jest finansowane zamrożenie cen energii, dzięki któremu mamy w Polsce dzisiaj jeden z kluczowych czynników powodujących inflację pod kontrolą – mówił. Jak przekonywał, każde rozwiązanie, które „byłoby rozwiązaniem nawet szybszym, bo tarcze rzeczywiście działały szybko, obniżając inflację o 3-4 proc., jest mniej idące niż zamrożenie cen energii i gazu”. – Nie ma takiej stawki, która, by obniżając stawkę VAT-u, rekompensowała np. dwukrotną różnicę w cenach energii dla gospodarstwa domowego – stwierdził.

Jak mówił, Polska jest państwem jednym z pięciu, „które mają w największym stopniu wykorzystaną możliwość obniżenia stawek VAT i z tej możliwości korzystamy”. Wskazał, że stawka faktyczna, średnia podatku VAT w Polsce to jest niespełna 17 proc.

Przytoczył też dane dotyczące liczby działających i zamykanych w Polsce przedsiębiorstw. Cytując dane z rejestru REGON powiedział, że w ciągu 11 miesięcy 2022 r. 358 tys. firm zostało w Polsce zarejestrowanych, a 202 tys. wyrejestrowanych. – Według danych GUS za trzy kwartały br., 280 tys. firm zostało zarejestrowanych, a 237 wyrejestrowanych – podał. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 513 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram