– Pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i stawianie Polski w gronie współsprawców – powiedział we wtorek na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w szwedzkim Malmoe wicepremier Piotr Gliński.
W środę Piotr Gliński będzie przemawiał podczas jednej z sesji na temat wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.
– My nie musimy, tak jak tutaj się oczekuje od uczestników, zobowiązywać się do czegokolwiek. (…) Inne kraje, faktycznie, muszą się zobowiązywać, bo do tej pory bardzo wiele krajów w niedostatecznym stopniu chyba, mimo warstwy słownej bardzo bogatej, w faktach nie potwierdzały tych różnego typu deklaracji – powiedział w przededniu Forum.
Wesprzyj nas już teraz!
Dodał, że w Szwecji, gdzie odbywa się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu dopiero w przyszłym roku zostanie zbudowane Muzeum Holokaustu. – Podobnie, jak rząd austriacki, z którym od wielu lat prowadzimy rozmowy na temat właściwego upamiętnienia ofiar obozu w Gusen. To idzie w dobrym kierunku, ale spójrzmy, ile lat po wojnie – podkreślił wicepremier.
Odnosząc się do faktu, że forum będzie poświęcone również współczesnym problemom zwalczania antysemityzmu, zwrócił uwagę, że „tu też statystyki wskazują wyraźnie, że w Polsce jest mniej tych incydentów antysemickich”. – Oczywiście niedobrze, że w ogóle się spotykamy z takimi zjawiskami – zaznaczył.
Organizatorzy Forum spodziewają się na forum ok. 44 przedstawicieli państw, głównie ambasadorów oraz ministrów.
Źródło: PolskieRadio24.pl
TK