Projekt ustawy o ochronie ludności nie przewiduje żadnych nowych ograniczeń dla swobód obywatelskich – podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące projektu ustawy o ochronie ludności. Pos. Tomasz Szymański, który zadawał pytania w imieniu grupy posłów KO zarzucił, że wprowadzane do ustawy stanu zagrożenia i stanu pogotowia nie mają „żadnego źródła w konstytucji i stanowią de facto próbę jej obejścia i zmianę ustrojową” i prowadzą do ograniczenia swobód obywatelskich.
Wąsik przypomniał, że obecnie obowiązują dwa stany: stan zagrożenie drugiego stopnia antyterrorystycznego i zagrożenia w cyberprzestrzeni trzeciego stopnia. „One nie ograniczają swobód obywatelskich, lecz nakazują instytucjom państwowym oraz służbom pewne określone działania. Tak będzie w przypadku tych dwóch stanów” – wytłumaczył.
Wesprzyj nas już teraz!
„Stan zagrożenia nie ogranicza swobód obywatelskich” – oznajmił.
Zgodnie z projektem nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Wtedy też stracą moc: ustawa o stanie klęski żywiołowej, ustawa o zarządzaniu kryzysowym, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz część ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych.
PAP