Bardzo ciężko pracujemy nad tym, żeby doprowadzić do porozumienia ze wszystkimi instytucjami unijnymi ws. Krajowego Planu Odbudowy; trochę do ostatecznego porozumienia pozostało, ale jesteśmy na dobrej drodze – powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
„Myślę, że wciąż jeszcze zostało trochę do ustalenia, trochę do tego ostatecznego porozumienia pozostało, ale jesteśmy na dobrej drodze” – powiedział wiceszef MSZ.
Dopytywany, czy wspomniane przez niego „trochę” to kwestia likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, powiedział, że „z uwagi na zasadę wzajemnego zaufania do stron, czyli części naszego obozu politycznego, jak i Komisji Europejskiej, nie jest w stanie przekazać zbyt wielu konkretnych szczegółów”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jabłoński dodał, że rząd dąży do takiego porozumienia, dzięki któremu polski wymiar sprawiedliwości działał w sposób efektywny, a postępowania dyscyplinarne były skutecznie prowadzone.
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Prace w tej sprawie nadal toczą się w Sejmie.
Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.
W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
PAP
Oprac. PR