11 kwietnia 2022

Wiceszef MSZ o wnioskach podkomisji smoleńskiej: Trzeba dokonać analizy prawno-traktatowej

(Fot. Facebook)

Chcielibyśmy dokonać analizy prawno-traktatowej, która ścieżka międzynarodowa daje największe szanse na powodzenie podejmowania tego tematu na arenie międzynarodowej – mówił w poniedziałek o raporcie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

W poniedziałek wiceprezes PiS Antoni Macierewicz przedstawił raport kierowanej przez siebie podkomisji smoleńskiej, według którego katastrofa z 10 kwietnia 2010 roku była wynikiem ingerencji Rosji. Zdaniem Macierewicza zgromadzony materiał jest „bezspornym i niepodważalnym” dowodem na eksplozję, która rozpoczęła katastrofę smoleńską. Jak powiedział, raport „może i powinien stanowić podstawę podjęcia działań na arenie międzynarodowej, w tym możliwe złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”.

Wesprzyj nas już teraz!

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk był ocenił, że teza o wybuchach jako powodzie katastrofy prezydenckiego samolotu jest „najbardziej prawdopodobna z potencjalnych hipotez, które można rozważać”. – Natomiast, z moją ostateczną oceną chciałbym poczekać do lektury całości dokumentu. W tej chwili bazuję na przedstawionych przez pana ministra Macierewicza informacjach – zastrzegł wiceszef MSZ.

Chcielibyśmy w pierwszej kolejności dokonać analizy prawno-traktatowej, która ścieżka międzynarodowa daje największe szanse na powodzenie podejmowania tego tematu na arenie międzynarodowej. Dzisiaj nie postawię żadnych konkretnych postulatów, bo najpierw trzeba tę kwestię w kontekście możliwości prawno-międzynarodowych przeanalizować – zaznaczył wiceszef MSZ pytany o ewentualne działania resortu w sprawie wniosków podkomisji.

Podkreślił, że w jego przekonaniu „międzynarodowe ustalenia w tej sprawie, międzynarodowe decyzje”, to jest kierunek, który powinien być „zadaniem dla polskiej dyplomacji”.

Według Szynkowskiego vel Sęka działania w tej sprawie mogą polegać na złożeniu skargi do instytucji międzynarodowych bądź wniosku o podjęcie śledztwa, np. do – będącego organem Rady Europy – ETPCz. Jak zastrzegł, Rosja została wykluczona z Rady Europy, więc „trzeba przeanalizować, jaki to ma wpływ, na ewentualne dochodzenie swoich praw przez Polskę”.

Jest też możliwe utworzenie specjalnej komisji, czyli takiego gremium ad hoc, które będzie zajmowało się tą sprawą; nieskorzystanie z istniejącego instrumentarium prawno-międzynarodowego. Więc możliwości jest całkiem sporo – dodał polityk.

Dzisiaj widzimy, że Federacja Rosyjska jest zdolna do ludobójstwa, że jest zdolna do zabijania cywilów, a więc dzisiaj też widzimy przestrzeń do tego, żeby przedstawienie tych dowodów spowodowało również międzynarodową aktywność. Do tego będziemy dążyć – zapowiedział Szynkowski vel Sęk.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

pap logo

Źródło: PAP/Szymon Kiepel

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram