16 lutego 2016

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał rząd Arsenija Jaceniuka, by ten podał się do dymisji. Zdaniem głowy państwa rada ministrów zrobiła wiele dobrego i osiągnęła pewne sukcesy, jednak w oczach społeczeństwa rząd popełnił zbyt wiele błędów. Oświadczenie Poroszenki opublikowano na prezydenckiej stronie internetowej, a sam polityk pojawił się w telewizji.

 

W swoim przemówieniu prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na rozkład koalicji popierającej rząd oraz konieczność „pożyczania” głosów od grup pozafrakcyjnych przy kluczowych i strategicznych dla państwa głosowaniach. Zdaniem prezydenta istnieje ryzyko, że po całkowitym rozpadzie koalicji przez kraj przetoczy się długotrwały kryzys polityczny, którego skutki ciężko przewidzieć.

 

Dla odbudowy zaufania potrzebna jest interwencja chirurgiczna – ocenił Petro Poroszenko w swoim oświadczeniu. Apelował w nim, by ekipa premiera Arsenija Jaceniuka podała się do dymisji, gdyż społeczeństwo nie ufa władzy, która popełniła więcej błędów niż osiągnęła sukcesów.

 

Kto stworzy ewentualny nowy rząd ukraiński? Zdaniem prezydenta w jego formowaniu powinny wziąć udział wszystkie formacje parlamentarne. Na chwilę obecną Poroszenko wyklucza możliwość przeprowadzenia przedterminowych wyborów do Werchownej Rady.

 

Deputowani ukraińskiego parlamentu zebrali wymagane prawem podpisy pod wnioskiem o przegłosowanie wotum nieufności dla premiera. By Werchowna Rada rozpoczęła procedowanie wniosku wymagane było 150 podpisów.

 

Chęć odwołania Jaceniuka deklarują liderzy formacji wchodzących w skład koalicji rządowej – Julia Tymoszenko (partia Batkiwszczyna) oraz Andrij Sadowy (mer Lwowa, partia Samopomicz). Ich działania mające na celu zmianę premiera Arsenij Jaceniuk określił mianem „rosyjskiego spisku”.

 

Temat zmian w ukraińskim rządzie pojawił się po niespodziewanej dymisji pochodzącego z Litwy ministra gospodarki i handlu, Aivarasa Abromavičiusa. Polityk zrezygnował z pełnionej funkcji, gdyż „nie chciał tkwić w korupcyjnym układzie”. Właśnie za brak determinacji w walce z korupcją krytykowany jest premier Jaceniuk.

 

Źródło: PCh24.pl / tvn24.pl / kresy.pl / president.gov.ua

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie