5 listopada 2024

Więcej polskich firm dotknie ideologia „zrównoważonego rozwoju”. Posłowie wykuwają nowe przepisy

Niebezpieczne ideologia tzw. zrównoważonego rozwoju jest uzbrajana przeciwko coraz większej ilości polskich przedsiębiorców. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła we wtorek wraz z poprawkami rządowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada m.in. rozszerzenie zakresu podmiotów, które będą miały „obowiązek” składania sprawozdawań na temat „zrównoważonego rozwoju”.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych we wtorek w pierwszym czytaniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji przyjęto z kilkunastoma, głównie legislacyjnymi i redaktorskimi poprawkami.

Celem nowelizacji ustawy jest implementacja unijnych przepisów w kierunku jeszcze większego ograniczenia swobody przedsiębiorczości w Polsce. Zgodnie z projektem firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat tzw. zrównoważonego rozwoju. Projekt podwyższa też progi przychodowe, powyżej których należy prowadzić księgi rachunkowe. Jak informowało na początku roku Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt, unijne przepisy „stanowią kolejny krok na drodze rozwoju sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie informacji niefinansowych, zwanej obecnie sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju”.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, który na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w lutym, nowe przepisy rozszerzają zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Obowiązek obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których „odpowiednio jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego”.

Projektowane przepisy nakładają obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według jednolitych w UE standardów. Zakres sprawozdań będzie poszerzony i będą one obejmować „informacje na temat kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego (w tym praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego”. Sprawozdania te będą weryfikowane przez biegłych rewidentów, a także będą musiały być digitalizowane, przy czym format sprawozdania w wersji elektronicznej musi być „czytelny dla człowieka”.

W uzasadnieniu do projektu dodano, że celem tych działań jest również ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE oraz domniemana ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed rzekomymi „zagrożeniami” i „negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem”.

Szkodliwe dla polskiej gospodarki zapisy ustawy mają wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów. W ramach jednej z poprawek, które przyjęła we wtorek komisja, odsunięto w czasie wejście w życie części z tych przepisów.

Źródło: PAP

pap logo

oprac. FO

Łukasz Warzecha: Wielkie kłamstwo zrównoważonego rozwoju

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram