10 czerwca 2016

Więcej represjonowanych w PRL-u ze wsparciem. Senat poszerzył listę osób uprawnionych do odszkodowań

(By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons)

Do Sejmu trafi senacki projekt nowelizacji ustawy poszerzającej krąg osób uprawnionych do odszkodowań za represje w okresie PRL-u. O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych, albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym.

 

Nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego została podjęta na skutek skarg, jakie trafiały do Rzecznika Praw Obywatelskich. Osoby represjonowane wskazywały w swoich wystąpieniach, że obowiązująca ustawa w sposób ich krzywdzący ogranicza zakres osób represjonowanych, które mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Senacki projekt zakłada, że o odszkodowania będą mogły strać się osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy już tylko w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych, albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym.

 

Obecnie odszkodowanie takie przyznawane jest tylko tym represjonowanym, którzy „przeszli całą ścieżkę” i toczone wobec nich postępowania komunistycznych władz zakończyły się wykonaniem wydanej decyzji np. internowaniem.

 

Projekt zakłada też, że prawo do odszkodowań za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę będzie przysługiwało osobom, które otrzymały status działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, które otrzymały ten status na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Senatorowie zaproponowali też, by do ustawy wprowadzić ułatwienia dla osób poszkodowanych postępowaniem przed sądami. Są to m.in. zwolnienia z kosztów sądowych z tytułu ustanowienia pełnomocnika. Projekt ustawy poparli wszyscy senatorowie. Teraz trafi on do Sejmu.

 

Źródło: wpolityce.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram