Austriacki profesor historii Roman Sandgruber ostrzega Europę przed postępującą islamizacją. W jego ocenie w Wiedniu już wkrótce to islam będzie religią dominującą. To mocno zmieni dotychczasowe życie polityczne i społeczne tego alpejskiego kraju.
W rozmowie z „Oberösterreichischen Nachrichten” prof. Roman Sandgruber powiedział, że Europa staje się na naszych oczach coraz bardziej islamska. Historyk z uniwersytetu w Linzu wskazał na wiele mówiące, ale zarazem mało znane badanie nad rozwojem przynależności wyznaniowej w Wiedniu. Badanie wychodzi od roku 1971 i prognozuje rozwój religii aż do 2046 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1971 roku 0,4 proc. Wiedeńczyków wyznawało islam, a 79 proc. przynależało do Kościoła katolickiego. W roku 2011 odsetek muzułmanów wzrósł do 13 procent, podczas gdy katolików spadł do 41 procent. Badanie prognozuje, że w roku 2046 do Kościoła katolickiego będzie przynależał już tylko co trzeci Wiedeńczyk, a wyznawcą Allaha będzie zaś 21 proc. mieszkańców austriackiej stolicy.
Jak zauważa prof. Sandgruber, to badanie, choć i tak przerażające, dość mocno zaniża liczebność przyszłej wspólnoty muzułmańskiej w Wiedniu. Wpływ ma na to, w jego ocenie, nie brana przez autorów studium pod uwagę nowa fala migracji, która sprawia, że odsetek muzułmanów będzie wzrastał o wiele szybciej, niż ma to miejsce w opisanej prognozie. Uczony przekonuje, że wkrótce islam stanie się najpowszechniejszą w Wiedniu religią.
– Muzułmanie w ogóle, a imigranci w szczególności, są wyjątkowo młodzi i mają niezwykle wysoki wskaźnik urodzeń. Co więcej wiara jest wśród muzułmanów wyraźnie mocniej zakorzeniona, niż wśród chrześcijan – mówi prof. Sandgruber.
Historyk nie ma wątpliwości, że taki rozwój sytuacji wpłynie w znaczący sposób na życie codzienne w Wiedniu. Nie chodzi tu tylko o sposób ubierania się mieszkańców stolicy Austrii czy o rytm dni świątecznych, ale także o kwestie polityczne i społeczne.
Jedyną nadzieją jest, w ocenie uczonego, stopniowe umacnianie się w Europie islamu „oświeconego i tolerancyjnego”, jak ma to miejsce w niektórych islamskich krajach. Należy mieć nadzieję i pracować nad tym, by muzułmanie odchodzili od radykalizmu i wybierali islam „umiarkowany”.
Źródło: Kath.net
Pach