Kościół katolicki w Niemczech w zasadzie nie może znaleźć się już w gorszej sytuacji. W 2022 roku opuściło go pół miliona osób. Wśród przyczyn są nie tylko skandal nadużyć seksualnych, ale również postępujący kryzys wiary i sekularyzacja – pisze wiedeński dogmatyk Jan-Heiner Tück.
Kilka tygodni temu władze Kościoła katolickiego w Niemczech poinformowały, że w roku 2022 z Kościoła katolickiego odeszło ponad pół miliona osób. To absolutny rekord w całej historii niemieckiego katolicyzmu – tak źle nie było jeszcze nigdy. Jak pisze wiedeński dogmatyk Jan-Heiner Tück, trudno sobie wyobrazić, żeby mogło być w ogóle jeszcze gorzej. Na łamach austriackiego dziennika „Die Presse” Tück wskazał, że Niemcy masowo porzucają katolicyzm nie tylko ze względu przypadków wykorzystywania seksualnego oraz tuszowania tego procederu w Kościele; chodzi również o postępującą sekularyzację oraz trwający już od dłuższego czasu kryzys wiary.
Według Tücka można powiedzieć, że Kościół w Niemczech po prostu się roztapia. Odbędzie się to z wielką stratą dla całego społeczeństwa, także dla tych, którzy nie wierzą i uwierzyć nie chcą: w końcu Kościół angażuje się silnie w edukację, opiekę zdrowotną, broni godności człowieka od poczęcia aż do śmierci, co ma w obecnych warunkach społecznych ogromną wagę. Dogmatyk zauważył, że bez głosu Kościoła społeczeństwo będzie popadać w coraz bardziej wertykalny światopogląd. Może mieć to poważne konsekwencje, bo zagrożone jest samo poczucie człowieczeństwa – jeżeli nie będzie już pojęcia łaski, a człowiek zostanie zredukowany do swoich osiągnięć, społeczeństwo może zacząć funkcjonować w inny niż teraz sposób.
Wesprzyj nas już teraz!
Niestety, nie wiadomo, czy Kościół będzie potrafił odpowiedzieć na ten kryzys, uważa Tück. W swoim „eklezjologicznym narcyzmie oraz trosce o zabezpieczenie władzy” zapomniano po prostu o Chrystusie Ukrzyżowanym. Chrystus „w wielu dyskusjach o reformach jest wielkim nieobecnym”, uważa dogmatyk, nawiązując do niemieckiej Drogi Synodalnej, która dąży do gruntownej „strukturalnej” przebudowy instytucji kościelnych.
Źródło: kath.net
Pach