Według najnowszej ankiety większość – 62 procent – chrześcijan mieszkających w Jerozolimie zamierza opuścić to miasto. Ankietę przeprowadził palestyński socjolog Bernard Sabella wśród 300 chrześcijan różnych wyznań. Jako główny powód myśli o wyjeździe większość respondentów podała brak możliwości pracy, niedobrą sytuację polityczną, problemy ekonomiczne oraz zastosowane przez Izrael środki, które utrudniają życie codzienne.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie „Near East Consulting” w Ramallah zostały przedstawione 16 maja w Beit Dżalla. Ich autor Bernard Sabella jest ekspertem zagadnień demograficznych i wykładowcą na uniwersytecie katolickim w Betlejem. Okazją do tej prezentacji była konferencja prasowa przed wizytą papieża Franciszka w Ziemi Świętej w dniach 24-26 maja br.
Wesprzyj nas już teraz!
– Respondenci nie sądzą, aby wizyta papieża przyczyniła się do poprawy sytuacji politycznej – powiedział Sabella. Według 47 proc. ankietowanych wizyta Franciszka nie będzie tu miała żadnego znaczenia, natomiast 25 proc. ma nadzieję, że poprzez tę wizytę papież przyczyni się do rozwiązania konfliktu.
Zdaniem Sabelli wyniki ankiety pokazują ścisłe związki ankietowanych z Kościołem: 46 proc. przyznało, że regularnie uczęszcza na niedzielne nabożeństwa, 5 proc. twierdzi, że modli się codziennie. Również 46 proc. respondentów chciałoby poprawy stosunków pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi, natomiast 36 proc. uważa, że stosunki ekumeniczne są dobre. W sposób szczególny uczestnicy ankiety podkreślają potrzebę ujednolicenia kalendarza oraz większej ilości wspólnych działań duchowych różnych grup wyznaniowych.
Według socjologa, obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we Wschodniej Jerozolimie żyje ok. 50 tys. chrześcijan. Najwięcej z nich stanowią wyznawcy greckiego prawosławia, tuż za nimi lokują się katolicy różnych obrządków, natomiast 5 proc. palestyńskich chrześcijan stanowią protestanci. Z zaprezentowanych danych wynika, że w Izraelu żyje ok. 120-125 tys. arabskojęzycznych chrześcijan urodzonych w tym kraju, w większości grekokatolików i grecko-prawosławnych. Ponadto jest wśród nich ok. 30 tys. wyznawców rosyjskiego prawosławia oraz 30 tys. katolików z zagranicy.
Źródło: KAI
ged