28 listopada 2023

Większość Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by sfinansować „transformację klimatyczną”?

(Grafika: GS / PCh24.pl)

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował zatrważające wyniki sondażu, wedle których Polacy tak bardzo ulegli ideologicznemu terrorowi ekologizmu, iż popierają jeszcze dotkliwsze zwiększenie danin publicznych, by zrealizować utopijne cele agendy klimatycznej. Należy jednak zauważyć, iż pytania zostały sformułowane w sposób przewrotny, gdyż nacisk został położony na pomoc rodzinom, których nie stać na przebudowę domu pod dyktando eko-terrorystów.

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował wyniki szóstej edycji badania dotyczącego klimatu. Celem ankiety było zbadanie odczuć obywateli w kwestii zmian klimatycznych.

Według sondażu 65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami tzw. zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przekonuje bank, po kolejnym trudnym roku, naznaczonym nie tylko inflacją, ale także falami upałów i suszami, polscy respondenci stali się „bardziej świadomi” poważnych skutków tzw. zmiany klimatu i rzekomej konieczności podjęcia natychmiastowych działań zarówno w Polsce, jak i na świecie.

„Rosnące koszty życia są przez polskich respondentów uważane za największe wyzwanie (66 proc. umieszcza je w pierwszej trójce obaw dla swojego kraju, co jest wynikiem o 2 punkty procentowe niższym niż średnia w UE), natomiast na drugim miejscu wskazywano dostęp do opieki zdrowotnej (41 proc.)” – podał EBI.

Jak dodano, skutki zmian klimatycznych oraz degradacja środowiska zajmują trzecie miejsce, przy czym 40 proc. ankietowanych zalicza je do kategorii poważnych obaw (10 punktów procentowych poniżej średniej w UE).

Z ankiety wynika, że większość Polaków „apeluje o sprawiedliwą politykę przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu”. 61 proc. ankietowanych (w porównaniu ze średnią w UE wynoszącą 68 proc.) twierdzi, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną może nastąpić tylko wtedy, gdy jednocześnie zostanie rozwiązany problem nierówności społecznych i ekonomicznych. 42 proc. respondentów uważa, że rząd jest zdolny do skutecznego przeprowadzenia takiej sprawiedliwej transformacji klimatycznej.

Z kolei 51 proc. respondentów zgadza się (9 punktów procentowych poniżej średniej w UE wynoszącej 60 proc.), że kraj powinien oferować rekompensaty finansowe krajom dotkniętym zmianami klimatu, aby pomóc im w walce z nimi.

Najnowsze badanie EBI dotyczące klimatu wskazuje, że Polacy mają głęboką świadomość zachodzącej zmiany klimatu i są gotowi zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. Wiedzą, że skuteczna transformacja w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu wymaga jednoczesnego zajęcia się nierównościami społecznymi i ekonomicznymi – podkreśliła cytowana wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Wyniki ankiety pokazują, że 65 proc. polskich respondentów (6 punktów procentowych powyżej średniej w UE wynoszącej 59 proc.) byłoby skłonnych płacić większy podatek dochodowy, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji. 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu, a 13 proc. zaakceptowałoby dodatkowe 5-10 proc.

„Większość respondentów poparłaby również inne rodzaje podatków związanych z klimatem. Na przykład 71 proc. respondentów opowiedziało się za reformą podatku od paliw kopalnych w celu wyeliminowania dotacji i ulg podatkowych dla sektora lotniczego i innych branż, których działalność w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych” – przekazał EBI.

Szósta edycja ankiety EBI, zrealizowana we współpracy z pracownią badania rynku BVA, przeprowadzona została od 7 sierpnia do 4 września 2023 r. Udział w niej wzięło ponad 30 tys. respondentów, z reprezentatywnym panelem złożonym z osób w wieku co najmniej 15 lat z każdego z 35 badanych krajów (27 państw UE, Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania, Indie, Japonia, Korea Południowa, Kanada i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank działa w ponad 160 krajach.

Źródło: PAP / Aneta Oksiuta

pap logo

oprac. FO

Strefa Czystego Transportu w Krakowie do unieważnienia! Stowarzyszenie Księdza Skargi składa wniosek do wojewody

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(56)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram