Przedstawiciele Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej poinformowali w środę, że podczas ubiegłorocznego spisu ludności aż 2/3 mieszkańców tego kraju zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. 62 proc. Słowaków należy do Kościoła obrządku łacińskiego a 3,9 – greckokatolickiego. Jak wynika z porównania danych statystycznych, obecnie katolików jest o 7,2 proc. mniej niż w roku 2001.
Sekretariat episkopatu Słowacji odnosząc się do wyników spisu wydał komunikat, w którym podkreślił, że zobowiązują one Kościół do coraz bardziej autentycznego życia Ewangelią. Biskupi podziękowali w nim tym, którzy zadeklarowali przynależność do Kościoła katolickiego obydwu obrządków – łacińskiego i greckokatolickiego. Odnosząc się do 7,2-procentowego spadku liczby osób deklarujących przynależność do Kościoła postrzegają ten fakt jako skutek czterdziestu lat przymusowej ateizacji w okresie dyktatury komunistycznej.
Episkopat zaznacza, że codzienne doświadczenie nie wskazuje, aby dochodziło do dramatycznych zmian religijności. Zauważają, że w trakcie spisu dochodziło do pewnych trudności technicznych, ale także można było zaobserwować narastającą nieufność obywateli wobec państwa oraz instytucji publicznych. „Kościół katolicki stanowi solidną część życia społecznego, pobudza do integralnego rozwoju narodu i każdego człowieka oraz pragnie coraz bardziej służyć dobru wspólnemu całego społeczeństwa” – stwierdzają słowaccy biskupi.
Na przestrzeni minionej dekady nieznacznie – z 13,0 do 13,4 proc. – zwiększyła się liczba osób deklarujących się jako „bez wyznania”. Natomiast z 3,0 do 10,6 proc. wzrósł odsetek osób, które zdecydowały się nie odpowiadać na pytanie o przynależność religijną.
W ciągu dziesięciu lat liczba ludności kraju nieznacznie wzrosła – o 17 581 osób. W Republice Słowackiej mieszka obecnie 5 397 036 obywateli.
Źródło KAI