24 grudnia 2020

Wielka Brytania i Unia Europejska porozumiały się ws. umowy handlowej

(Fot. Pixabay)

Rząd Wielkiej Brytanii i Unia Europejska osiągnęły kompromis w sprawie umowy handlowej. Zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

 

Informację o osiągnięciu kompromisu podał premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Skomentowała to również szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen; jak stwierdziła, umowa z Wielką Brytanią jest sprawiedliwa i zrównoważona.

 

Umowa liczy około 2000 stron. Zanim zacznie obowiązywać, musi jeszcze zostać ratyfikowana zarówno przez Londyn, jak i przez Unię.

 

Okres przejściowy po brexicie upływa wraz z końcem tego roku. Wielka Brytana nie jest członkiem Wspólnoty od 31 stycznia 2020 roku.

 

Zawarcie porozumienia oznacza, że nie dojdzie do tak zwanego twardego brexitu; na handlujące przedsiębiorstwa nie zostaną zatem nałożone takie cła czy kwoty ilościowe, jak wynikałoby z zasad Światowej Organizacji Handlu.

 

„Odzyskaliśmy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami. Umowa to fantastyczna wiadomość dla rodzin i firm w każdej części Wielkiej Brytanii” – oświadczył brytyjski rząd.

 

Źródło: rmf24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie