Kiedy rząd Davida Camerona ogłosił społeczne konsultacje w sprawie proponowanych zmian ustawodawczych, zrównujących status związków homoseksualnych z małżeństwami, rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją sprzeciwiającą się tej decyzji. Petycję w obronie małżeństwa jako „dobrowolnego związku mężczyzny i kobiety na całe życie z wyłączeniem innych” podpisało ponad 550 tys. osób. Trafiła ona do premiera.
Termin konsultacji upływa w czwartek. Zdaniem hierarchów wspólnoty anglikańskiej te propozycje zmian legislacyjnych są „wadliwe koncepcyjnie i prawnie”. Rząd chce, by proponowane zmiany weszły w życie przed 2015 r.
Wesprzyj nas już teraz!
– Małżeństwo jest niezwykle ważną społeczną instytucją. Już samo jego pojęcie jest starsze niż system rządów, a nawet instytucja kościoła chrześcijańskiego. Rolą polityków nie jest jego zmiana – mówi Mike Judge, rzecznik Koalicji na rzecz Małżeństwa (Coalition for Marriage – C4M). Organizatorzy akcji liczą, że do czasu zamknięcia list zbiorą ponad 1 mln podpisów. Jest to największa petycja w historii w historii W. Brytanii.
Koalicję na rzecz Małżeństwa ma wsparcie wspólnoty anglikańskiej. Według niej przedefiniowanie małżeństwa osłabia tę instytucję, będącą ostoją zdrowego społeczeństwa, zaciera przyrodzone różnice między mężczyzną a kobietą, zrywa związek między małżeństwem a prokreacją. Od 2005 roku pederaści i lesbijki mogą w Wielkiej Brytanii zawierać tzw. związki cywilne, ale w dokumentach oficjalnych nie figurują jako małżonkowie, lecz jako partnerzy.
Prawnik Aidan O’Neill ostrzegł w opinii prawnej dla Kościoła w Szkocji, że zalegalizowanie małżeństw homoseksualnych będzie oznaczało, że nauczyciele, także w szkołach katolickich będą zmuszeni propagować równość małżeństwa i związków homoseksualnych.
– Szkoły katolickie mogą mieć własny program nauczania ale jeśli związki między homoseksualistami zostaną zrównane w prawach z małżeństwami, nie będzie można nauczać, że te pierwsze są moralnie lepsze i bardziej pożądane niż te drugie, ponieważ taka nauka będzie sprzeczna z prawem – wyjaśnił O’Neill.
Rząd Szkocji, podobnie jak rząd brytyjski, także ma w planach zrównanie związków małżeńskich z cywilnymi związkami pederastów i lesbijek. Z punktu widzenia prawa cywilnego, na przykład w prawie do dziedziczenia, związki takie już teraz są zrównane w prawach z małżeństwami.
W grudniu ubiegłego roku w Anglii i Walii weszła w życie ustawa dająca homoseksualistom prawo zawarcia związku cywilno-prawnego w miejscach kultu religijnego, pod warunkiem zgody władz duchownych.
Wspólnota anglikańska zapowiedziała, że nie dopuści do wykorzystywania świątyń w tym celu bez zgody Generalnego Synodu ale biskupi obawiają się, że zostaną do tego zmuszeni na podstawie przepisów zakazujących dyskryminacji.
Źródło: KAI, Polskie Radio
luk