5 czerwca 2012

Wielka Brytania świętuje 60 rocznicę koronacji Elżbiety II

(fot.FORUM/PA Wire/Press Association Images )

We wtorek dobiegają końca obchody 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. Jest ona najdłużej panującą głową państwa w obecnym świecie.

 

Królowa z okazji urodzin odwiedziła m.in. słynny tor wyścigów konnych Epsom Derby. 21 salw z niszczyciela HMS Diamond wpływającego do portu w Portsmouth zainaugurowało czterodniowe święto w Wielkiej Brytanii. Kulminacyjnym punktem był niedzielny karnawał na Tamizie.

 

Królowa w towarzystwie małżonka księcia Edynburga, synów Andrzeja i Edwarda oraz wnuczek Eugenie i Beatrice obejrzała siedem gonitw. Na krótko przed przyjazdem królowej na torze wyścigowym występowała orkiestra wojskowa i lądowali paralotniarze, z których jeden ciągnął za sobą wielką narodową flagę. Przyjazd królewskiej kawalkady powitały okrzyki ok. 150 tys. gości. Sobotnie uroczystości w Epsom Derby zakończył pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu zespołu akrobacyjnego RAF-u – Red Arrows.

 

W niedzielę Elżbieta II popłynęła bogato zdobioną królewską barką między mostami Battersea i Tower na czele flotylli złożonej z około tysiąca żaglowców, statków, łodzi, kutrów i jachtów, rozciągniętej na długości około 11 km. Paradę po drodze witały dzwony nadbrzeżnych kościołów.

 

Finałem karnawału na Tamizie był przelot trzech typów śmigłowców, które utworzyły w powietrzu romb – figurę, której angielska nazwa „diamond” budzi skojarzenie z diamentowym jubileuszem. Poleciał w nim ostatni już sprawny technicznie dwupłatowiec Swordfish z 1934 roku, który wsławił się m. in. w akcji przeciwko pancernikowi Bismarck w 1941 roku. Torpedy zrzucone przez samoloty Swordfish trafiły Bismarcka i uszkodziły ster okrętu, co uniemożliwiło jego ucieczkę.

Tego samego dnia w wielu miastach odbyły się uliczne festyny i pikniki podobne do tych, które organizowano w 1977 roku z okazji srebrnego jubileuszu królowej.

 

W poniedziałek 4 czerwca we wszystkich czterech częściach składowych Zjednoczonego Królestwa: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zapłonęły wici: w dzisiejszych czasach są to częściej latarnie błyskowe niż ogniska, łącznie w liczbie 2012. Na pamiątkę po 1588 roku, gdy w całym kraju zapalano pochodnie i ogniska, by ostrzec przed nadciąganiem hiszpańskiej Armady.

 

We wtorek, w ostatnim dniu obchodów odbyło się nabożeństwo dziękczynne w katedrze św. Pawła w Londynie. Na nabożeństwie byli premier David Cameron, który czytał Ewangelię, członkowie rządu, posłowie i lordowie, delegacje uniwersytetów, przedstawiciele biznesu i licznych organizacji dobroczynnych, którym patronuje królowa i członkowie jej rodziny.

 

Po nabożeństwie w katedrze św. Pawła królowa udała się do Parlamentu, gdzie w najstarszej, gotyckiej sali Pałacu Westminsterskiego weźmie udział w bankiecie. Następnie przejedzie karocą do Pałacu Buckingham, przyjmując tam defiladę gwardii.

 

Elżbieta II odziedziczyła tron 6 lutego 1952 roku. Jedynym monarchą, który przed nią świętował 60-lecie panowania, była jej praprababka królowa Wiktoria, która panowała 64 lata.

 

Skala obchodów jubileuszu królowej wskazuje, iż Brytyjczycy nadal są przywiązani do monarchii, a sama instytucja króla czy królowej, budzi olbrzymią atencję poddanych. Nawet tamtejsza lewica, mimo rewolucyjnych poglądów, musi to uczucie uszanować. 

 

 

Źródło: TVP Info

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie