25 listopada 2020

Wielka Brytania zwiększa budżet obronny. To największy wzrost wydatków od czasów II wojny światowej

(Boris Johnson. U.K. Prime Minister, OGL 3 , via Wikimedia Commons)

Brytyjczycy odbudowują swoją potęgę militarną. Rząd Borisa Johnsona właśnie zatwierdził (największy od czasu drugiej wojny światowej) wzrost wydatków na budżet obronny aż o 16,5 miliarda funtów. Łącznie w ciągu czterech lat na zbrojenia ma trafić 190 mld funtów. Środki w ciągu czterech najbliższych lat zasilą m.in. stocznie, rozwój przemysłu kosmicznego, cybernetycznego i inne sektory.

 

Premier stwierdził, że podwyżka może przekształcić wojsko i zakończyć erę odwrotu w siłach zbrojnych.

 

– Przez dziesięciolecia rząd Wielkiej Brytanii zmniejszał i ograniczał nasz budżet obronny. Jeśli będziemy tak postępować ryzykujemy, że obudzimy się i odkryjemy, że nasze siły zbrojne spadły poniżej minimalnego progu żywotności. Po raz kolejny odmówiłem podniesienia skalpela. Zdecydowałem, że era cięć musi się skończyć i skończy się teraz – oznajmił w parlamencie szef brytyjskiego rządu.

 

Premier odniósł się do odwołanych programów, redukcji środków na badania, czy zmniejszania liczby personelu wojskowego.

 

Dzięki nowym wydatkom skorzysta program bojowy Tempest, przemysł stoczniowy, który zajmie się budową nowych okrętów, w tym floty statków logistycznych, przemysł kosmiczny i cybernetyczny. Rząd zamówi osiem fregat typu 26 i pięć fregat typu 31, które są budowane w Szkocji. Johnson powiedział, że jest również zaangażowany w tworzenie nowej fregaty typu 32 oraz budowę wielofunkcyjnego statku badawczego.

 

Brytyjczycy planują utworzyć dowództwo kosmiczne zdolne do wystrzelenia rakiety z miejsca w Szkocji do 2022 roku, a także nowej agencji zajmującej się sztuczną inteligencją.

 

Z niektórych programów rząd zrezygnuje. – Będziemy musieli działać szybko, aby usunąć lub zmniejszyć mniej istotne zdolności – a to pozwoli skoncentrować nasze nowe inwestycje na technologiach, które zrewolucjonizują działania wojenne – tłumaczył.

 

Redukcja wydatków może – wedle analityków – dotknąć programy pojazdów opancerzonych. – Teraz jest właściwy czas, aby iść naprzód, ponieważ pojawiająca się na horyzoncie technologia sprawi, że zwroty z inwestycji w obronność będą nieskończenie większe – przekonywał parlamentarzystów Johnson. – Mamy szansę wyrwać się z błędnego koła, w którym zamawialiśmy coraz mniejszą liczbę coraz bardziej kosztownych elementów sprzętu wojskowego, marnując po drodze miliardy funtów – dodał.

 

Łącznie 5,8 miliarda funtów trafi na badania i rozwój wojskowy, w tym na dalsze inwestycje w przyszły system lotnictwa bojowego.

 

Nowy czteroletni budżet obronny inicjuje pierwszą fazę zintegrowanego przeglądu obronnego prowadzonego w celu koordynacji polityki obronnej, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej i rozwojowej.

 

Zespół ekspertów Royal United Services Institute w Londynie stwierdził, że w ciągu następnych czterech lat „dodatkowa gotówka oznacza realny wzrost budżetu obronnego o 10-15 proc., o około 4 miliardy funtów rocznie więcej niż obiecano pierwotnie”.

 

Analitycy uważają, że pomimo zwiększenia wydatków wojskowych, Ministerstwo Obrony będzie musiało ograniczyć część programów, aby zrównoważyć finanse.

 

National Audit Office, rządowy organ nadzoru finansowego, wskazuje, że obecny budżet obronny wynosi około 40 miliardów funtów, a przyszły będzie stanowić 2,2 proc. produktu krajowego brutto, zgodnie z wytycznymi NATO.

 

– Sytuacja międzynarodowa jest bardziej niebezpieczna i bardziej konkurencyjna niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny, a Wielka Brytania musi być wierna naszej historii i stanąć po stronie sojuszników – uzasadniał decyzję Johnson.

 

Zwiększenie wydatków na obronę sytuuje Wielką Brytanię jako drugie państwo w NATO, które wydaje najwięcej na zbrojenia po USA.

 

Amerykanie pochwalili decyzję Johnsona wskazując, że „Wielka Brytania jest naszym najsilniejszym i najzdolniejszym sojusznikiem, a ten wzrost wydatków wskazuje na ich zaangażowanie w NATO i nasze wspólne bezpieczeństw. Dzięki temu wzrostowi armia Wielkiej Brytanii pozostanie jedną z najlepszych sił bojowych na świecie. Ich zaangażowanie w zwiększenie finansowania obronności powinno być przesłaniem dla wszystkich wolnych narodów, że najbardziej zdolni z nas mogą – i muszą – zrobić więcej, aby przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom dla naszych wspólnych wolności i bezpieczeństwa”.

 

Lobbyści z branży wojskowych cieszą się z decyzji. „Ta inwestycja zwiększy nasze bezpieczeństwo narodowe, pomoże Wielkiej Brytanii stawić czoła nowym i szybko ewoluującym zagrożeniom poprzez opracowanie innowacyjnego sprzętu światowej klasy i wesprze nasze ożywienie gospodarcze. Zaangażowanie w kluczowe projekty utrwali cenne umiejętności projektowe i produkcyjne we wszystkich regionach i krajach Wielkiej Brytanii na nadchodzące dziesięciolecia” – komentował Paul Everitt, dyrektor generalny ADS.

 

Łącznie w ciągu czterech lat Brytyjczycy planują wydać na zbrojenia 190 miliardów funtów. Analitycy sugerują, że skoro tak zwiększą się wydatki na obronę, konieczne będzie okrojenie budżetu ministerstwa spraw zagranicznych na pomoc dla innych państw.

 

 

Źródło: defensenews.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie